Promicanje istine o Domovinskom ratu u Svetom Ivanu Žabnu
Sveti Ivan Žabno
Tijekom mjeseca studenog učenici Osnovne škole “Grigor Vitez” Sveti Ivan Žabno sudjelovali su u projektu „Promicanje istine o Domovinskom ratu” u sklopu kojega su 5.11. bili na stručno-edukacijskom izletu na području zapadne Slavonije te 19.11. odslušali predavanje o sudjelovanju križevačkih ratnih postrojbi u Domovinskom ratu.
Stručno edukacijskom izletu na područje zapadne Slavonije prisustvovalo je 14 učenika osmih razreda naše škole te voditelji i predavači iz Udruge „Hrvatski dragovoljci i veterani Domovinskog rata Križevci“. Učenici u položili vijence i zapalili svijeće na spomen obilježjima (Barutana u Bjelovaru, spomen obilježje u Daruvaru, Trokut u Pakracu i spomen-kapelica u Kusonjama koja je podignuta u spomen na poginule branitelje na pakračko-lipičkom bojištu) te tako odali počast svima koji su dali život za slobodu Domovine. Poslušali su i predavanja sudionika Domovinskog ratu koji su im pibližili vojne operacije tijekom 1991. na području zapadne Slavonije. Na kraju su posjetili i vrlo zanimljiv postav Muzeja vojne i ratne povijesti u Pakracu koji prikazuje povijest ratovanja na našim područjima od templara do Domovinskog rata.
19.11. 2018. našu školu posjetili su umirovljeni časnici Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Koprivničko- križevačke županije Đuro Škvorc i Ante Kapović.
Već nekoliko godina Udruga provodi projekt „ Promicanje istine o Domovinskom ratu“ koji je verificiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Cilj je održati jedan školski sat u osmim razredima te na neposredan način učenike upoznati s uzrocima i tijekom Domovinskog rata te o doprinosu Koprivničko- križevačkih postrojbi u obrani domovine i stvaranju nezavisne Republike Hrvatske.
Predavanje je bilo vrlo poučno i zanimljivo što dokazuju i učenička pitanja predavačima nakon predavanja. „Ovo je ono što smo htjeli postići. Omogućiti učenicima da saznaju istinu o Domovinskom ratu, da pitaju, da shvate i zapamte da je Domovinski rat bio obrambeni i oslobodilački te da promišljaju tko je i kako sudjelovao u oslobađanju i stvaranju slobodne Republike Hrvatske“, rekao je Đuro Škvorc, idejni začetnik ovog projekta.
I ove godine učenici naše škole obilježili su Dan sjećanja na žrtvu Vukovara u spomen na pad Vukovara 1991. Nakon uvodnog izlaganja o vukovarskoj patnji koja je trajala 87 dana i strahotama koje su pretrpjeli stanovnici i branitelji prije 27 godina, učenicima su pjesme o Vukovaru interpretirale njihove učiteljice. Čuli su se stihovi Ljerke Car Matutinović: Tu je nekoć bio grad (Nepokorenom gradu Vukovaru), Tomislava Domovića: Pismo poginulog ratnika, Mate Ganze: Traženje riječi za Vukovar, Frana Mažuranića: Oni, Drage Ivaniševića: Hrvatska te Siniše Glavaševića: Priča o gradu. Zatim su minutom šutnje odali počast svima koji su poginuli u obrani Vukovara te zapalili svjetla za sve hrabre Vukovarce i branitelje koji se do zadnjeg trenutka nisu predavali. Braneći svog grad, branili su cijelu Hrvatsku.
Nataša Oreč