Naš gost: Franjo Poljak, načelnik općine Sveti Petar Orehovec

Grade se ceste, vodoopskrba, vrtić…

U općini Sveti Petar Orehovec provode se brojni radovi i aktivnosti. O njima je za naš portal kazao načelnik općine Franjo Poljak:

“Godina je jako dobro počela. I vremenski uvjeti su takvi da su nam omogućili da određene stvari već u zimskom periodu odrađujemo, neke koje smo prošle godine počeli, dovršili smo u ovom periodu. Za stanovnike je svakako najvažnija infrastruktura”.

Cestogradnja u općini Sveti Petar Orehovec

“Kad govorimo o cestama, još prošle godine smo proveli jedan natječaj za asfaltiranje i modernizaciju naših nerazvrstanih cesta. To je ukupno 9 dionica na području naše općine, a radovi na žalost nisu prošle godine uspjeli biti obavljeni. Treba nam svega još nekoliko dana da se svih tih 9 dionica makadamski uredi, pripremi podloga pa će biti vrlo skoro te sve dionice i asfaltirane. Idemo tu jednim pristupom da te asfalte dovedemo do odvojaka po našim naseljima. Sva naselja većinom jesu spojena, međutim ima još tih odvojaka, pa pokušavamo modernizirati ceste da budu lijepi prilazi, asfaltni putevi do svih naših odvojaka. Nismo još s ovim asfaltiranjem obuhvatili sve, međutim ako bude sve kako treba – u drugom dijelu godine planiramo provesti još jedan natječaj pa ćemo još dio tih odvojaka pohvatati tako da u toj modernizaciji nerazvrstanih cesta stvarno pokušavamo doći do kraja. Druga je stvar modernizacija cesta koje zovemo poljski putevi koja kontinuirano teče već godinama, znači i tu se diže jedan standard tih cesta nerazvrstanih koji su većim dijelom i poljski putevi, međutim ima tu još i spojnih cesta između naselja koje pokušavamo svake godine uređivati i dizati taj standard.
Ono što je vjerojatno i glavna vijest za naše stanovnike je započinjanje radova na modernizaciji nerazvrstane ceste 1 koja se financira iz fondova Europske unije. To je onih 7,5 milijuna kuna za koje smo potpisali ugovor i proveli natječaj. Tu je 11 dionica diljem naše općine kojima će biti spojena naselja, odvojci, a kad te odvojke pospojimo i kroz neke asfaltirane ceste, dobit ćemo jednu cestu NC 1 koja se pruža cijelom našom općinom. Mi smo nekakav broj 1 stavili, na spoju ceste Šalamunovec – Gušćerovec Piškovec 2 itd., dionicu Gregurovec – Miholec, Ferežani-Brežani, u Zaistovcu odvojak, u Mokricama, spoj Brezja, Podvinja…Tu imamo još u Orehovcu, Međi, dionica od Hižanovca prema Deklešancu. Rok je četiri mjeseca i po obimu asfaltiranja na području općine ovo će biti vjerojatno godina s najviše kilometara asfaltiranih cesta u povijesti. Imali smo 90-tih godina, nakon nastanka općine, jednu veliku akciju asfaltiranja cesta po modelu gdje su ljudi sufinancirali u značajnom dijelu, gdje smo iz jedne općine koja je bila potpuno makadamska, bez puno asfaltiranih cesta, osim glavnih – državna i županijska cesta, imali smo najvećim dijelom nespojena naselja i tada se dosta asfaltiralo tih cesta, a mislim da po kilometrima ova godina će biti još jača tako da smo zadovoljni.

Izražavam zadovoljstvo da su se poklopile i naše financijske mogućnosti i sredstva iz fonda, da će se na tim nerazvrstanim cestama napraviti još dosta. Svakako valja spomenuti našu Županijsku upravu za ceste. Prošle godine završili smo dio ceste uz sufinanciranje općine na relaciji Bogačevo Riječko – Vukovec. Ta cesta od Svetog Petra Orehovca kroz Bogačevo, Bogačevo Riječko do Vukovca može biti jedna alternativna cesta. Županijska uprava za ceste i ove godine ima u planu urediti neke jako dotrajale kolnike i dogovorili smo da se napravi spoj do mjesta Voljavec od Bogačeva kao zadnju dionicu ceste koja je pod nadležnosti ŽUC-a koja nije asfaltirana. Dakle, asfaltiranjem tog dijela, sve ceste pod nadležnosti ŽUC-a bile bi riješene. Tu i općina daje svoj doprinos i mi sufinanciramo izgradnju i uređenje tih cesta. Mislim da će stanovnici još ove godine osjetiti blagodati tih novih asfaltiranja.

Od prošle godine financijska slika proračuna naše općine se popravila Zakonom o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave gdje je Vlada jednim modelom uravnoteženja dala općinama, koje su bile ispod prosjeka razvijenosti, prihode po toj osnovi. Zahvaljujući tim prihodima mi smo naš proračun dosta povećali i sad možemo i iz svog proračuna nešto pomoći, graditi neku infrastrukturu ili objekte”.

Vodoopskrba – govoreći o tome načelnik općine Franjo Poljak kaže:

“Mi smo imali jedan dobar dio naselja u južnom dijelu općine do sada bez vodoopskrbnog sustava. Zahvaljujući sufinanciranju iz Hrvatskih voda u izvođenju smo radova na izgradnji vodoopskrbnog sustava Gornji i Donji Fodrovec, Kusijevec, Brezje, Mokrice. To je investicija vrijedna preko 3 milijuna kuna. Očekujemo da će to ove godine biti završeno tako da smo jedan dobar dio naselja pokrili iz tog projekta. Što se tiče vodoopskrbe naselja Zaistovec, to smo kandidirali na Program ruralnog razvoja na Mjeru 7.2.1. Čekamo rezultate i ukoliko bi to prošlo, riješilo bi se pitanje vodoopskrbe naselja Zaistovec uz jedan dodatak da tu treba još isfinancirati i u završnoj fazi je novelacija projektne dokumentacije za pumpnu stanicu koja bi se radila. To bi trebalo kasnije iz Hrvatskih voda isfinancirati. Ostaju nam Kapela i Sela Ravenska i uz podršku ljudi iz Hrvatskih voda i saborskog zastupnika Branka Hrga, vjerujem da ćemo za iduću godinu taj projekt još predložiti Hrvatskim vodama i dobiti sufinanciranje. Time bi 2020. godine bila završena kompletna vodoopskrba na području općine Sveti Petar Orehovec. Onda smo svim stanovnicima našeg područja omogućili tu jednu od osnovnih potreba, a to je voda.”

Izgradnja Dječjeg vrtića – Fodrovec i Sveti Petar Orehovec

“Najznačajnije gradilište gdje se trenutno radi nam je izgradnja Dječjeg vrtića u Fodrovcu . Tu je rok završetka prve faze koja za 2 milijuna i 200 tisuća otprilike kraj ožujka. Prema dinamici koja ide, vjerojatno će ta prva faza biti završena u roku zahvaljujući dobrom vremenu i izvođaču, tvrtki “Radnik”. Mladi ljudi odlaze, a možda će postojanje vrtića biti jedan dodatni argument da ipak ostanu u tom našem kraju. Ne treba nikad podcijeniti odgoj u obitelji, ali nije loše da djeca idu u vrtić gdje se socijaliziraju, druže, dobiju kvalitetne osnove za odgoj i učenje u najranijoj dobi. Htjeli smo stanovnicima naše općine omogućiti vrtić, s tim da su se otvorile mogućnosti da ga isfinanciramo. Do prošle godine uopće nismo imali financijskih mogućnosti da sami nešto izgradimo. Sad su se omogućila i nama sredstva za sufinanciranje, a i sredstva iz Ministarstva za demografiju iz kojeg financiramo Fodrovec. Nadamo se da će i ove godine Ministarstvo otvoriti natječaj pa da prijavimo drugu fazu za konačni završetak Dječjeg vrtića u Fodrovcu. Potpisli smo i ugovor u Plitvicama za izgradnju Dječjeg vrtića u Svetom Petru Orehovcu. Taj projekt smo kandidirali na Program ruralnog razvoja, odobren je i krenut ćemo u natječaj za izvođača radova. Radi se o ukupno gotovo 9 milijuna kuna, od toga bespovratnih 7.400.000 kuna. Izgradnjom zgrade dječjeg vrtića u Fodrovcu koji je predviđen za dvije odgojne skupine i u Svetom Petru Orehovcu za 3 grupe, ukupno 80 do 100 djece bi moglo biti smješteno u vrtiću. Mi imamo oko 150-tero djece i mogli bi teoretski obuhvatiti jedan značajni dio djece koja bi mogla pohađati vrtić”.

O ostalim radovima načelnik Franjo Poljak nam je rekao:

“Imamo još jedno gradilište, a to je mrtvačnica u Miholcu koja je pred završetkom. To je posao koji smo, zahvaljujući dobrom vremenu kroz zimski period, uspjeli odraditi. Proveden je natječaj za drugu fazu uređenja groblja u Miholcu, a to je izgradnja ogradnog zida. Završili smo i prvu fazu uređenja zgrade stare škole u Svetom Petru Orehovcu u jedan turističko-kulturni centar u budućnosti. U najavi su natječaji preko Ministarstva regionalnog razvoja i Ministarstva graditeljstva gdje ćemo kandidirati drugu fazu. To će biti isto jedan prekrasan objekt i naručili smo još dodatna projektiranja za uređenje općinske zgrade u Svetom Petru Orehovcu ispod vatrogasnog doma za jednu rekonstrukciju. Pri završetku je projektiranje starog vatrogasnog doma u Miholcu, dogradnja škole u Miholcu, naručili smo projektiranje trga i stare zgrade u Gregurovcu.”

U općini Sveti Petar Orehovec ove godine se puno radi i gradi, čime će se stanovnicima omogućiti bolji i kvalitetniji život, rješavanje nijihovih potreba, a sve s ciljem da sela ne ostanu prazna. (J.I.)