Možete li zapamtiti 70 000 brojeva?

Odgovor na ovo pitanje je jednostavan – da. Rekord zapamćeog broja pi je 70 030 znamenaka. Rekorder je Indijac Sharma Suresh Kumar koji je 2015. godine oborio rekord od 70 000 znamenaka. Za recitiranje brojeva bilo mu je potrebno 17 sati i 14 minuta.

Kako je moguće da netko uspije zapamtiti više od 70 000 znamenaka dok drugi jedva zapamte broj svojeg mobitela? Zanimljivo je da odgovor nema veze s kvocijentom inteligencije, već s kreativnošću i vježbom. Mnemotehnike su strategije pamćenja kojim osobe olakšavaju i ubrzavaju unos velikog broja informacija u dugoročno pamćenje.

Ukratko rečeno, to su metode kojima novim pojmovima pridružite neko vama već poznato značenje te ih tako dovedete u vezu. Koristili su ih stari Grci, rimski senatori kako bi impresionirali publiku te rimski govornici koji su na razne načine pamtili svoje govore. Jednako kao što određeni miris ili zvuk vežete uz neki period života, brojeve ili riječi možete povezati uz namještaj vaše kuće ili inicijale člana obitelji ili prijatelja.
Kada ste upoznati s pojmovima koje morate znati određenim redoslijedom, najbolje je napraviti akronim inicijala.

Tako naprimjer ako morate zapamtiti evolucijski poredak riba, sjetite se Svjetskog (sljepulje) Prvenstva (paklare) Hodajućih (hrskavičnjaće) Krušaka (koštunjače). Profesori kemije često se služe trikom VUK kako bi naglasili opasnost ulijevanja vode u kiselinu. Tu životinju često vežemo s nečim opasnim pa nas tako podsjeti i da je opasno dodavati vodu u kiselinu. Česta tehinka je i palača sjećanja. Tom metodom možete zapamtiti evolucijsku podjelu kralježnjaka (ribe, vodozemci, gmazovi, ptice, sisavci). Zamislite da ulazite u kuću te prva stvar koju ugledate je razbijeni akvarij na podu hodnika. Uđete u boravak kako biste se odmorili i pogledali televiziju, ali kroz otvoreni prozor vam uspije skočiti žaba na glavu. Nakon što ste preživjeli šok, odlučite skuhati špagete za ručak, no vaša tjestenina se pretvorila u hrpu malih zmija. Odjednom, veliki orao doleti i ugrabi zmije. Shvatite da je vaš dan potpuna katastrofa te odete u svoju sobu gdje vas na krevetu čeka vaš najdraži pas. Bitno je da su ovakve priče što više čudne i kreativne kako bi dobro ostale urezane u vašem sjećanju.

Brojevi se uglavnom pamte tako da svaku znamenku povežemo s nečim poznatim (2=labud, 8=vlak smrti, 4=brod) te od tih riječi napravimo kratku priču. Kada se jednom uhodate u stvaranje priča, vaš mozak će već početi stvarati razne konekcije prije nego što to sami shvatite.
(E.B.)