Adolescentne i druge krize – što je adolescencija?

– Zašto je to razdoblje za mlade izrazito teško?
lat. adolescentia/-ae, f. – mladost, mladenačko doba

  • Adolescencija je razdoblje razvoja i odrastanja svakog čovjeka. Razdoblje koje nimalo nije lako ni za mlade ni za roditelje. To je zapravo prijelaz iz djetinjstva u svijet odraslih.
    Vrijeme adolescencije obuhvaća razdoblje od 11 do 21 ( 25 ) godine života. Uobičajeno se razlikuju rana, srednja i kasna adolescencija.
    • rana adolescencija – početak u pubertetu – 10 – 14g. – mijenjaju se i navike higijene, koncepti ljepote i atraktivnosti te djeca eksperimentiraju sa svojom slikom (kao npr. šminkanje, bojanje kose, tetovaže, neobične frizure, drugačiji način odijevanja i sl.).
    • srednja adolescencija – 15 – 18g. – suprotan spol, zaljubljenost, emocionalno odvajanje od roditelja, izbjegavanje obiteljskih druženja.

    • kasna adolescencija – 18 – 22 (25…) g. – formiranje identiteta, emocionalna zrelost, odraslost.

    Kraj adolescencije je teže odrediti jer je spoj mnoštva psiholoških i socioloških faktora vjeruje se da razdoblje adolescencije završava postizanjem socijalne i emocionalne zrelosti i financijske
    neovisnosti.

    Početak adolescencije obilježen je pubertetom, nizom promjena koje završavaju postizanjem spolne zrelosti i sposobnošću reprodukcije. Brzina kojom adolescenti prolaze pubertet razlikuje se jednako kao i dob u kojoj ulaze u pubertet. Nekoj djeci treba samo godina i pol da završe pubertet, dok drugoj treba čak pet godina. Hormonalne promjene izravno utječu na raspoloženje adolescenata, a njihovo djelovanje očituje se i na psihološkoj razini jer tjelesne promjene i
    promjene raspoloženja mijenjaju osoban doživljaj vlastitog tijela, sliku o sebi i samopouzdanje. U ovim slučajevima njihovo ponašanje treba shvatiti kao odraz određene nesigurnosti u vezi tijela i pokušaja traženja mehanizama nošenja s novonastalim promjenama.

    Adolescencija je razdoblje brzih izmjena raspoloženja, unutarnjih konflikata i svađa s okolinom, buntovništva, ispitivanja granica, besmrtnosti, znatiželje i istraživanja svijeta. Mnogi odrasli zaborave na vrijeme kada su i sami bili adolescenti, vrijeme kada su i oni testirali strpljenje svojih roditelja. Roditelji i okolina često se boje adolescencije, međutim izrazito je važno da budemo svjesni tih promjena i mogućih opasnosti s kojima se mladi suočavaju jer oni ih nisu svjesni i ne prepoznaju ih kao potencijalne opasnosti.
    Mladi se ljudi svih generacija, zbog svog drugačijeg načina odijevanja, ponašanja ili odabira glazbe, odraslima čine ekstremni, drugačiji i teško razumljivi. Kako bi pomogli mladima u procesu osamostaljivanja dobro je kontrolu popustiti u onim područjima u kojima je adolescent sposoban donijeti odluku, a mirnim razgovorom usmjeriti ga u području u kojemu pokazuju manju zrelost. (HERA KRIŽEVCI)