Rorschachov test

Jeste li ikada gledali film gdje glumac odlazi kod psihologa ili psihijatra te opisuje što vidi kada mu doktor pokaže papir simetrične mrlje koja na prvi pogled nema nikakav poseban oblik? To je najčešći oblik psihološkog testiranja u filmovima, a bio je najpoznatiji i u 20. stoljeću, iako se više ne koristi.

Deset različith mrlja predstavljale su test osobnosti koji je vrlo detaljno razradio švicarski psihijatar Hermann Rorschach. Ideja cijelog testa je da ono što vidimo predstavlja naše duševno i emotivno stanje; naše najdublje želje i strahove. On se fokusira na generalnoj percepciji, a ne na detaljima na čemu se mnogi današnji testovi baziraju.

Rorschach je bio umjetnik kojeg je fascinirala povezanost naših osjetila i percepcije. Počeo je crtati te preispitivati stotine zdravih osoba čije je odgovore tada uspoređovao s onim koje su dali mentalno oboljeli. Zanimljivo je da Rorschach nije previše detaljno analizirao što su osobe vidjele, već kako su pristupile slici. Neki su se usredotočivali na detalje, dok su drugi gledali samo pola slike, a neki cijelu.  Razradio je sistem kojim je kodirao odgovore sudionika te tako napravio raspon raznih tipova osobnosti. Kako je više sudionika bilo ispitano, stvorio se uzorak kod zdravih i oboljelih ispitanika. Slični su davali slične odgovore.

Rorschach je objavio test te ga je sve više i više osoba počelo koristi

– od onih manje kvalificiranih do pravih stručnjaka. S vremenom je broj amatera daleko prerastao stručnjake te je pouzdanost testa u njihovim očima počela opadati.   Danas su takvi testovi mnogo detaljniji i točniji, no činjenica je da je Rorschachov test jedno od najvećih i najvažnijih radova u psihologiji.

(E.B.)