Europski parlament: Univerzalni punjač koristan za potrošače i okoliš
Odbor Europskog parlamenta za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO) u srijedu je izglasao prijedlog zakona o uvođenju univerzalnog punjača za mobitele i druge elektroničke uređaje raznih proizvođača kako bi se potrošačima olakšalo njihovo korištenje, uštedio novac i smanjio e-otpad.
Četrdeset i tri od 45 članova IMCO-a usvojilo je stajalište o nacrtu EU zakona koji je sada pripremljen za glasanje na plenarnoj sjednici EP-a u svibnju u Strasbourgu.
Njime se želi potrošačima što prije omogućiti korištenje jedinstvenog punjača za mobitele, tablete, digitalne kamere, slušalice, igraće konzole, prijenosne zvučnike i ostale male i srednje uređaje.
Time bi se, smatraju članovi Odbora, potrošačima smanjili troškovi, a smanjila bi se i količina elektroničkog otpada.
Uređaji bi trebali biti opremljeni USB utorom tipa C, bez obzira na to tko ih proizvodi, a jedina iznimka bili bi uređaji koji su premaleni za uvođenje ovog priključka kao što su pametni satovi, uređaji za praćenje zdravlja i neka sportska oprema.
– S pola milijarde punjača za prijenosne uređaje koji se isporučuju u Europu svake godine, a koji proizvedu 11.000 do 13.000 tona e-otpada, jedinstveni punjač za mobitele i druge manje elektroničke uređaje bi svima bio od koristi, rekao je izvjestitelj Alex Agius Saliba iz redova socijalista.
To će, ocijenio je “pomoći okolišu, ponovnom korištenju stare elektronike, uštedjeti novac te smanjiti nepotrebne troškove i probleme za potrošače i proizvođače”.
Po najnovijim istraživanjima Komisije, naveo je, potrošači uopće ne otvore pakiranje jednog od tri punjača stavljena na tržište.
Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan (S&D) i članica IMCO-a također je istakla važnost uvođenja ovog zakona za zaštitu okoliša.
– Moja prva rasprava na ovu temu bila je još 2013. kada sam došla u Parlament. Da se ovaj zakon donio kad smo tražili, u okoliš ne bi bilo bačeno 130.000 tona punjača, a građani ne bi bili primorani kupovati nove, rekla je Borzan.
Procjena je, ističe Borzan, da će ovim prijedlogom građani EU-a godišnje uštedjeti 250 milijuna eura.
Nakon što se prijedlog zakona usvoji na plenarnoj sjednici, rekla je Borzan, kreće se u trijalog s Europskom komisijom i Vijećem koji će trajati oko osam mjeseci.
– Da bi zakon bio u punoj primjeni trebat će više od dvije godine jer se mora osigurati dovoljno vremena za prilagodbu proizvođača i ugradnju u nacionalna zakonodavstva, izjavila je Borzan za Hinu.
Vijeće je donijelo stajalište o jedinstvenom punjaču za elektroničke uređaje u siječnju 2022., a Komisija je predstavila prijedlog o jedinstvenom punjaču u rujnu 2021.
Tomislav Sokol, hrvatski europarlamentarac iz EPP-a i također član IMCO-a, istaknuo je da su potrošači nezadovoljni jer s mobitelom često moraju kupovati i nove punjače, iako ih već nekoliko imaju kod kuće.
– Procjenjuje se da će se smanjenjem proizvodnje i odlaganja novih punjača količina elektroničkog otpada smanjiti za gotovo tisuću tona godišnje što je važno i s ekološkog stajališta, rekao je Sokol.
Također je kazao da će se tim zakonom razdvojiti prodaja mobilnog uređaja od prodaje punjača te da će do 2026. Komisija procijeniti i mogući učinak njihovog apsolutnog razdvajanja.
Izvjestitelj Saliba podsjeća da je smanjenje elektroničkog otpada dio Europskog zelenog plana, inicijative Unije čiji je krajnji cilj postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine.
Po istraživanju Eurobarometra elektronički otpad najbrže je rastući izvor otpada u EU, a reciklira ga se samo 40 posto.
Foto: pixabay