Umirovljenici i u drugim državama teško više mogu pratiti troškove života
Dok je istina da umirovljenici u razvijenim zemljama uživaju daleko veći standard nego u Hrvatskoj, u relativnim odnosima većina umirovljenika živi s manje prihoda nego radnici. U Njemačkoj već više godina za redom možemo čuti kako mirovine od tisuću eura nisu dovoljne, a to je bilo i prije rastuće inflacije. Sada se i u brojnim drugim državama postavlja pitanje – kako živjeti s mirovinama kada stvari poskupljuju iz tjedna u tjedan?
Kako umirovljenici mogu preživjeti kada im cijene osnovnih životnih proizvoda iz tjedna u tjedan rastu? To pitanje mediji postavljaju u sve više država i upozoravaju da situacija još uvijek nije na vrhuncu.
I dok je istina da u razvijenijim državama umirovljenici imaju (daleko) veće prihode nego u Hrvatskoj, može se reći da su u široj slici u istoj situaciji. Mirovine su im svakako manje od plaća, a rastući troškovi života najprije će zadati glavobolju onima s nižim primanjima – upravo umirovljenicima.
“Skandalozno je da umirovljenici moraju štedjeti na hrani”
U Škotskoj umirovljeničke udruge upozoravaju da će najsiromašniji umirovljenici umjesto dosadašnjih 70 posto na osnovne životne namirnice trošiti čak 87 posto, piše tfn.scot. To uključuje režije, stanarinu, poreze, hranu i piće te prijevoz. Statistike bilježe da je velik rast udjela osnovnih životnih troškova u ukupnim prihodima stabilno počeo rasti u studenom 2021. godine.
Australija: “Poskupljenja uništavaju ljudima živote”
Umirovljenici loše žive i na drugom kraju svijeta, javlja abc.net.au. Sve više umirovljenika u Australiji pita se kako isfinancirati sve mjesečne potrebe s mirovinom. Umirovljenica Fran Spears (69) kaže da su joj i petominutne vožnje automobilom postale preskupe zbog goriva pa rijetko kada napušta kuću. O svemu razmišlja kroz prizmu novca.
Mirovina joj iznosi 5.683 kune, a kad plati najam, režije i kupi hranu ostaje joj 500 kuna mjesečno. Pritom na svakoj namirnici štedi i priznaje da je na kvalitetnije namirnice davno zaboravila.
“Dan prije nego što dobijem mirovinu ostane mi možda 50 kuna na računu. Prije nekoliko tjedana imala sam manje od 20 kuna na kraju mjeseca. A trudim se štedjeti. Ne može se ovako živjeti, pitam se kako bih prošla da mi se dogodi neka izvanredna situacija? Pa ja godinu dana štedim da bi unucima mogla kupiti nešto za rođendan”, ispričala je umirovljenica.
/mirovina.hr/ foto: pixabay