VGU Križevci bili na Erasmus+ mobilnosti u Latviji

Dr. sc. Andreata-Koren Marcela i mr. sc. Miomir Stojnović bili su na Erasmus+ mobilnosti u Jelgavi (Latvija) od 23. do 28. svibnja 2022. na Poljoprivrednom fakultetu  (Faculty of Agriculture/Latvia University of Life Sciences and Technologies).

Bilo je to jedno lijepo putovanje, edukativno, kako s aspekta struke, tako i s aspekta upoznavanja prirodne i kulturne baštine latvijskog naroda. Nije izgledalo lijepo na početku. Iz Hrvatske smo otišli s  29 0C i u laganoj garderobi, a dočekala nas je znatno niža temperatura s jakom kišom. Iako je tako bilo samo taj prvi dan, cijelo se vrijeme izmjenjivalo sunčano i kišno, s maksimalnim temperaturama od 22 0C, često oko 13 0C , s noćnim od oko 7-8 0C i prilično čest jači vjetar. No, nije nam to smetalo jer smo se pripremili na niže temperature, a i uz gostoljubivost domaćina te prekrasan krajolik vrijeme je bilo manje važno.

Glavni domaćin u našem tjednu bio je Dr. agr. Kaspars Kampuss, profesor na usmjerenju Hortikultura. Profesor Kampuss sudjelovao je u Erasmus mobilnosti 2018. kada je posjetio VGUK i održao predavanja za naše studente. On nas je usmjeravao, dogovarao sastanke, vodio na „teren“ i dr. Tako smo već prvi dan, pri dolasku u prostor velebne građevine, veliki i prekrasan dvorac u kojem je smješten Poljoprivredni fakultet, i uz stručnu pratnju posjetili muzej koji se nalazi u prostoru dvorca, čija građa je povezana s povijesti samog dvorca i njegovih vlasnika. Posebno je dojmljiv bio obilazak kripte u kojoj su izloženi posmrtni ostaci vlasnika i članova njihovih obitelji. Po obilasku muzeja primljeni smo kod dekanice Dr. agr. Dace Silina i prodekanice Mg. agr. Madare Darguža. I dekanica i prodekanica su agronomi, dekanica u području hortikulture, a prodekanica u biljnoj proizvodnji (ratarstvo). Dobili smo uvid u organizaciju i strukturu studija, ali i sve o studiranju. Na fakultetu izvode sveučilišne i stručne studijske programe. Stručni studijski program poljoprivrede ima četiri usmjerenja, tri su identična našim usmjerenjima, a četvrto je usmjerenje Hortikultura. Uvidjeli smo da smo po pitanju stručnog studija vrlo slični. Kao i mi, imaju puno stručne prakse i izvode ju već od prve godine kada su svi studenti uključeni u sva područja, bez obzira koje usmjerenje izabiru. U vremenu našeg boravka teoretska nastava je kod njih upravo završila. Studentima je ostalo za odraditi ostatak stručne prakse i, naravno, pripremati se za ispite (ispitni rok). Naravno da je i njih zanimalo kako je kod nas. Uglavnom, razgovor je protekao u vrlo ugodnom tonu i s iskazanom željom za posjetom Križevcima, i studenata i nastavnika.   

Došao je trenutak da upoznamo osobu čije smo ime više puta ispisivali u pripremnim dokumentima, kao i u dogovoru za ostvarenje ove mobilnosti. To je Erasmus koordinatorica, Zinaida Jurševska. U kratkom razgovoru utanačili smo raspored aktivnosti za cijeli tjedan. Za taj dan još smo htjeli upoznati okolicu dvorca. Posebno nas se dojmio zaštićeni park i područje uz rijeku Lielupe (Liel – velika; upe – rijeka). Park je zaštićeno močvarno područje u kojem obitavaju (divlji) konji. Nešto kao naše Lonjsko polje. Već sutradan smo se ponovno susreli s Erasmus koordinatoricom, koja nam je organizirala susret s profesorima obližnjeg Tehničkog fakulteta (nije u dvorcu) na kojem su tri usmjerenja, od kojih je jedno Poljoprivredno strojarstvo. Profesor Tehničkog fakulteta Dr. sc. ing. Aivars Aboltinš s Instituta za poljoprivrednu mehanizaciju organizirao nam je obilazak fakultetskih laboratorija (za strojnu mužnju, za ispitivanje materijala, hidrauliku, mehatroniku…) s Dr. sc. ing. Dainom Kanaškom i Dr. sc. ing. Aivarsom Kakitisom, s kojima smo također razmijenili iskustva u vezi studijskih programa, naročito programa poljoprivrednog strojarstva. Posebno zanimanje pokazali su za naša iskustva o propedeutičkim predmetima kao načinu bolje pripreme dijela studenata koji nemaju potrebna predznanja za uspješno praćenje studijskog programa.

Poslijepodne smo, u društvu prof. Kampussa i Ane, studentice iz Ukrajine koja je na Erasmus razmjeni u Jelgavi, posjetili dvorac Rundale (administrativno središte je Pilsrundāle), mjesto udaljeno 35 km od Jelgave. Dvorac je nekadašnja ljetna rezidencija vojvode od Kurlandije, Ernsta Johana von Birona. Danas je cijeli pretvoren u muzej, koji smo detaljno razgledali, a oko njega je veliki i prelijepi park. Na putu natrag malo smo produžili na drugu stranu kako bi vidjeli grad Bausku (62 km udaljen od Jelgave), koji se nalazi na ušću plitkih rijeka Mūsa i Mēmele koje tvore rijeku Lielupe. Bilo je to panoramsko razgledanje lijepe okolice i dvorca.

Sljedeći dan počeo je odlaskom u Vecauce u posjet farmi koja je istraživački i trening centar za praktičnu nastavu studenata Sveučilišta. Razgledavanje farme proteklo je u društvu upravitelja Indulis Ieviša. Farma raspolaže s 1300 grla goveda – 500 mliječnih krava Holstein pasmine, 500 junica, 200 teladi i 100 grla goveda domaće Latvijske smeđe pasmine. Razgledali smo i bioplinsko postrojenje na farmi s kogeneracijskom jedinicom instalirane snage 250 kWel. Potom smo u društvu upravitelja obišli i razgledali proizvodne površine farme (2000 ha), kao i kuriju Vecauce iz 19. stoljeća, izgrađenu za grofa Johana Friedricha von Medema.

Po završetku obilaska farme i kurije pridružili smo se prof. Kampussu koji je za vrijeme našeg obilaska farme radio sa studentima 1. godine u predavaoni obližnjeg studentskog doma. Studentima smo prvo održali prezentaciju o našem Učilištu i studijskim programima te ih upoznali s mogućnostima koje im nudi Erasmus+ program mobilnosti za obavljanje dijela stručne prakse i/ili studiranja na našem Učilištu. Potom smo svi otišli u obližnji voćnjak gdje su studenti, uz stručno vodstvo prof. Kampussa, dovršili ručnu rezidbu krušaka.

Sljedeći dan u planu je bio odlazak u Rigu (47 km od Jelgave), razgledavanje znamenitosti glavnog grada, te posjet Jurmali na obali Baltičkog mora. Dojmile su nas se prekrasne vizure glavnoga grada, njegova arhitektura s obnovljenim fasadama, mnoštvo crkava i katedrala, spomenika, parkova, kao i suvremenih građevina, estetski i funkcionalno uklopljenih u gradsku cjelinu. Isto tako, dojmila nas se i uređenost Jurmale (20 km od Rige) kao glavne turističke destinacije na Baltiku.

Posljednji radni dan protekao je u posjeti i obilasku obiteljske farme u okolici Jurmale u društvu prof. Kampussa i studentice iz Ukrajine. Na farmi su se orijentirali na uzgoj različitih vrsta bobičastog voća koje prerađuju u vlastitom pogonu za preradu i prodaju u vlastitoj trgovini na farmi. Potom smo u obližnjem mjestu Babite razgledali rasadnik za istraživački rad i uzgoj rododendrona „Babite“ s brojnim kultivarima iz cijeloga svijeta, među kojima su i latvijski kultivari koje je uzgojio prof. Rihards Kondratovičs (1932 – 2017), osnivač i upravitelj rasadnika, čiji je rad rezultirao sa 117 novih kultivara rododendrona.

Nakon razgledavanja rasadnika obišli smo i obližnji zaštićeni park prirode s prekrasnom crnogoričnom šumom posađenom kao zaštita od erozije pješčanih dina. Kroz park-šumu prošli smo do mjesta odakle se s uzvisine vidi utok rijeke Lielupe u Baltičko more.

Vegetacija? Ukoliko pogledamo poljoprivredne usjeve, nagledali smo se, putujući automobilom, autobusom ili vlakom, kultura kao i kod nas, kao što su strne žitarice (prvenstveno pšenica, ječam i zob), uljana repica, kukuruz koji uzgajaju samo za silažu, grašak (stočni i za ljudsku prehranu) i, za razliku od nas, prilične su površine pod bobom. Naravno, tu su i razni prirodni ili zasijani travnjaci. Za vrijeme našeg boravka cvjetala je uljana repica, a i tulipani i jorgovani bili su u punom cvatu, sve ono što je kod nas bilo 3-4 tjedna ranije.

Ovo putovanje čekali smo dvije godine jer je mobilnost u Latviju planirana 2020., ali zbog COVID-a 19 nije bilo moguće i ostvariti ju.  Isplatilo se. Prepuni dojmova i s mnoštvom novih kontakata i novih mogućnosti suradnje vratili smo se u Križevce na naše Učilište.

Djelić atmosfere i viđenoga je na priloženim fotografijama.

Izvješće sastavili: dr. sc. Marcela Andreata – Koren, prof. v. š., mr. sc. Miomir Stojnović, v. pred.