Održan okrugli stol na temu “Izdavaštvo o Domovinskom ratu” – za bolje razumijevanje najnovije hrvatske povijesti
Udruga hrvatski dragovoljci i veterani Domovinskog rata Križevci u suradnji s Hrvatskim memorijalno dokumentacijskim centrom Domovinskog rata organizirala je u utorak navečer u multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice “Franjo Marković” okrugli stol na temu “Izdavaštvo o Domovinskom ratu”. Sudjelovali su dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Centra i dr. sc. Ana Holjevac Tuković, voditeljica Odjela arhivskog gradiva Domovinskog rata. Bilo je riječi o arhivskoj građi Domovinskog rata, izdavaštvu o Domovinskom ratu s posebnim osvrtom na bojište Zapadne Slavonije te raznim interpretacijama internetskih portala o pojedinim ratnim zbivanjima u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini u vrijeme Domovinskog rata. Na početku je tajnik Udruge hrvatski dragovoljci i veterani Domovinskog rata Križevci Mate Babić pozdravio goste, sudionike okruglog stola te zamjenika ravnatelja Hrvatskog memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata, višeg arhivista prof. Matu Rupića, predsjednika Udruge hrvatski dragovoljci i veterani Domovinskog rata Križevci Zvonka Belju, predsjednika Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata i predsjednika Udruge hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a “Sveti Marko Križevčanin” Koprivničko-križevačke županije Miljenka Cara te predsjednika Udruge pripadnika ratne postrojbe policije Željka Kemenovića kao i ostale prisutne.
-“Ovaj projekt poduprt je od Koprivničko-križevačke županije, a ideja za njegovo ostvarenje sinula je nakon iščitavanja knjige Ante Nazora “Velikosrpska agresija na Hrvatsku 1990-tih”. Na zadnjoj stranici knjige stoji da knjiga doprinosi boljem razumijevanju najnovije hrvatske povijesti u okolnostima kontroverznih tumačenja ratnih zbivanja u Hrvatskoj 1990 -tih. Ovaj okrugli stol također je usmjeren na rasvjetljavanje naše novije povijesti na temelju znanstvenih spoznaja, a u tome ogromnu ulogu ima Hrvatski memorijalno dokumentacijski centar Domovinskog rata” – rekao je uvodno Mate Babić.
Okrugli stol moderirao je dr. sc. Đuro Škvorc, pukovnik u miru koji je kazao da će se govoriti o problemima u istraživanju Domovinskog rata u Hrvatskoj te o 16 godina Centra, kao i osvrtu na Zapadnu Slavoniju gdje su križevački branitelji sudjelovali najvećim dijelom u oslobađanju.
Doc. dr. sc Ana Holjevac Tuković, arhivska savjetnica, voditeljica Odjela arhivskog gradiva Domovinskog rata u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru kazala je da je Centar specijalizirani arhiv koji čuva i pohranjuje arhivsko gradivo koje je vezano za Domovinski rat.
-“Čuvamo gradivo koje je nastalo na okupiranom području Republike Hrvatske djelovanjem samoproglašene vlade Republike Srpske krajine, znači civilnih i vojnih institucija. Prema Zakonu o arhivima i arhivskom gradivu naznačeno je da je arhivsko gradivo koje je nastalo djelovanjem tijela, institucija države, odnosno javno arhivsko gradivo dostupno 40 godina nakon njegovog djelovanja. Postoje izuzeci koji se tiču gradiva koji ugrožavaju sigurnost države kojima treba protok od 50 godina. Osobni podaci dostupni su za korištenje 70 godina od nastanka gradiva ili 100 godina od rođenja osoba. Postoji i Zakon o tajnosti podataka i da bi stekli uvid u dokumente trebate proći sigurnosnu provjeru. ” – kazala je Ana Holjevac Tuković. Istakla je da i neke probleme, npr. nije smjela nositi laptop, nego je morala za potrebe istraživanja ručno prepisivati.
-“To je stvarno otegotna okolnost za svakog istraživača. Prošla sam sigurnosnu provjeru najvećeg stupnja.” – kazala je Ana Holjevac Tuković.
Izv. prof. dr.sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata u Zagrebu kazao je da je Centar do kraja prošle godine objavio 111 knjiga kao izdavači ili suizdavači i dvije na kojima su djelatnici radili u velikom obimu.
-“Od tih 111 knjiga, njih 24 su knjige dokumenata. To je serija posebno važna posebice u vrijeme haških procesa za suđenja generalima Čermaku, Gotovini i Markaču, praktično sa izvornim dokumentima. Pokazivali smo što je uzrok rata, kako je tekao tijek rata, koje su bile namjere neprijateljske strane. Tu su navedeni zločini i njihove istrage, jedan materijal koji je pokazivao što su bile namjere neprijateljske strane. Jako mi je važna knjiga dokumenti o Bljesku i Oluji jer smo uz srpske dokumente o tome, stavili i dokumente MORH-a tako da imamo i jednu i drugu stranu izvora o tim operacijama u Domovinskom ratu.” – kazao je između ostalog Ante Nazor
“Da nije bilo Hrvatske i Hrvata ne bi danas bilo Bosne i Hercegovine.” – rekao je Ante Nazor. Kazao je također da djeca u Hrvatskoj trebaju učiti nacionalnu povijest.
Tajnik UHDVDR Križevci Mate Babić podsjetio je da je Udruga potaknula, a prešlo je to i na županijsku razinu, održavanje predavanja za učenike osnovnih i srednjih škola na temu “Vrijednosti Domovinskog rata”. Također se održavaju stručne edukacije i izleti učenika osmih razreda na područje Zapadne Slavonije uz potporu Grada Križevaca i Koprivničko-križevačke županije.
Dr.sc. Đuro Škvorc najavio je na kraju svečano obilježavanje 31. godišnjice osnivanja 3. bojne 117. brigade koja će se, uz predstavljanje monografije, održati 8. rujna.
ji/radiokrizevci.hr