Istražuje se arheološko nalazište Brezovljani – pronađen vrijedan materijal

Do petka traje istraživanje arheološkog nalazišta Brezovljani. Lokalitet Brezovljani potječe iz mlađeg kamenog doba. Otkriven je slučajno prilikom radova na proširenju ceste u Prvim Brezovljanima 1971. godine. Prvo iskopavanje uslijedilo je 1973. godine, a proveo ga je prof. dr. Stojan Dimitrijević iz Arheološkog zavoda Filozofskog fakulteta u Zagrebu istraživši pri tom dvije zemunice s ostatcima kupolastih lončarskih peći te radne i otpadne jame. S obzirom na neke osobitosti u oblicima i ukrašavanju keramike izdvojio je poseban brezovljanski tip sopotske kulture s prijelaza srednjeg na kasni neolitik.


Godine 2002. Gradski muzej Križevci pokrenuo je sustavna arheološka istraživanja koja su se kontinuirano odvijala do 2016. te ponovno 2021. godine. Tijekom dosadašnjih radova istraženi su brojni ukopani objekti poput zemunica, radnih jama, pliće ukopanih radnih prostora, kanala, ali i podnica nadzemne kuće. Neke zemunice sadržavale su ostatke peći za koje se pretpostavlja da su uglavnom služile kao lončarske. Pronađen je bogat arheološki materijal među kojim se posebno izdvaja sjedeća ženska figurina, primjerci keramike ukrašeni crvenim i žutim slikanjem, kao i ulomci keramičkog posuđa butmirske kulture ukrašeni urezanim spiralama.

Ovogodišnje istraživanje nastavlja se na prošlogodišnji iskop kako bi se u cijelosti istražila zemunica većih dimenzija s ostacima peći bogata keramikom i kamenim materijalom.

-“Drago mi je što smo i ove godine imali priliku nastaviti istraživanje. Radi se o velikom zemuničkom objektu, a naišli smo i na ostatke peći u toj zemunici. Ovogodišnja zemunica je izuzetno bogata arheološkim materijalom, ponajviše kuhinjskom keramikom iako ima i dosta ulomaka fine keramike. Također je bogat materijal sječivima i kremenim jezgrama iz kojih su izrađeni. Od posebnih nalaza izdvojila bih donji dio ženske figurine s urezanom odjećom koja ovaj lokalitet povezuje s istovremenim nalazištem u današnjoj jugozapadnoj Slovačkoj i zapadnoj Mađarskoj zbog čega je i izdvojen u novije vrijeme horizont Brezovljani – Se – Lužianky, nazvan po najvažnijim lokalitetima na tim područjima. ” – kazala je arheologinja Lana Okroša Rožić, muzejska savjetnica u Gradskom muzeju Križevci.

U stručnoj ekipi sudjeluje i dr. sc. Zorko Marković, umirovljeni viši znanstveni suradnik koji je još kao student sudjelovao u istraživanjima.

-“Značenje ovog lokaliteta je nadišlo granice Hrvatske, seže u Mađarsku, Austriju, Bosnu… Možemo reći da je to jedan od središnjih lokaliteta, vrlo velik i značajan u karpatskoj kotlini. Bogat je pronađeni materijal i šteta je što istraživanje završava, ali nadam se da će se nastaviti. Kad bude završen veći dio istraživanja lokaliteta, sigurno ćemo imati materijala za jednu specijalnu izložbu” – kaže dr. sc. Zorko Marković.

Program je sufinanciran sredstvima Koprivničko – križevačke županije, Općine Sveti Ivan Žabno i Grada Križevaca. 

Gradski muzej Križevci, ji/radiokrizevci.hr