Predstavljeni radovi na geotermalnoj bušotini Križevčanka -1 u Križevcima
Na lokaciji geotermalne bušotine u Ulici Ratarna u Križevcima danas je održana konferencija na kojoj su predstavljeni i pokazani radovi na istražnoj bušotini.
Gradonačelnik Križevaca Mario Rajn naglasio je kako Grad ovim projektom najviše zanima toplina, a voda je medij koji prenosi toplinu.
“O razmjerima budućih ulaganja trenutno nemamo aproksimaciju i trenutno ne možemo spekulirati. U konačnici, ono što Grad promovira do 2030. godine, energetsku nezavisnost geotermne kao izvor je itekako značajan u smisli toplinske energije. Nama je tu doista veliki benefit što imamo neposredno blizu bušotine direktne korisnike koji su javni korisnici. Naravno da će to puno značiti i za Grad u cjelini. Da bi mogli utvrditi stanje našeg ležišta treba nam elaborat rezervi. Projektna dokumentacije će se izraditi iz drugog sufinanciranog projekta za grijanje objekata i eventualne dodatne bušotine i onda, ovisno o onome što će nam pokazati elaborat rezervi, ćemo donositi odluke koliko dalje možemo široko koristiti tu geotermalnu toplinu.”-rekao je Rajn.
Naglasio je i kako, dok se ne sazna stvarno stanje ležišta, istraživanje podzemlja geoterme je potpuno u špekulativnoj fazi.
Na konferenciji je rečeno kako tek nakon završetka elaborata je moguće provesti studij o izvedivosti i isplativosti budući da su korisnici topline na istoj stanici.
Gradonačelnik Rajn rekao je kako nije zamišljeno da Grad direktno iz proračuna financira jer svi projekti koji imaju jasne krajnje ciljeve iz studija izvedivosti su poželjni za investiranje od strane Europske unije, ali i drugih izvora koji promoviraju dekarbonizaciju.
Gradonačelnik se osvrnuo i na pitanje po čemu se ova istraživanja razlikuju od prethodnih.
-2008. godine propušteno je napraviti elaborat rezervi, sada idemo s jačom pumpom, dakle protok će biti barem 15 litara u sekundi, ide dublje od spomenutih 76 metara tada. I u konačnici dokument, koji stalno ističem kao ključan, će po ovom istraživanju biti napravljen, a nakon toga ćemo puno objektivnije moći govoriti o stvarnim načinima eksploatacije naše geotermalne bušotine – kazao je Rajn.
Mario Jukić, nadzorni inženjer projekta izvođenja radova rekao je kako su u tijeku radovi pročišćavanja bušotine te privođenja proizvodnje u svrhu ispitivanja proizvodnog potencijala samog polja.
“Mi smo bušotinu pročistili do tražene dubine spuštanja pumpe i sada ispitujemo tri osnovna uvjeta koji će nam reći koji je potencijal u vidu količina koje ležište može dati te koje su temperature koje se mogu očekivati na ušću. To su osnovni ulazni podatci za elaborat o rezervama. Radovi koji su trenutno gotovi su pumpanje na 300 metara, a prvi uvjeti proizvodnje su privedeni. Trenutno smo u stanju ispitivanja drugih uvjeta. U kratkoj budućnosti planiramo spuštanje pumpe do 500 metara da dobijemo konačne uvjete koji bi odredili konačni potencijal.”
Mario Jukić naglasio je i kako trajanje radova ovisi o karakteristikama ležišta kao što su koliko brzo ležište može nadoknaditi tlak te koliko brzo može nadoknaditi temperaturu.
Hidrodinamička ispitivanja provode se u sklopu projekta „Uspostavljanje sustava za proizvodnju geotermalne energije na području Grada Križevaca“ koji je sufinanciran iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora 2014.-2021. – Programa „Energija i klimatske promjene“.
Hidrodinamička ispitivanja provodi tvrtka Crosco, a vrijednost iznosi 170.941,80 eura. Ovim ispitivanjima ustanovit će se moguća količina pridobivanja geotermalne vode i količinu plina otopljenog u vodi, zatim ležišna temperatura i tlak, fizikalno-kemijske karakteristike vode i plina te na temelju interpretacije mjerenih podataka utvrditi ležišni parametri za izračun rezervi geotermalne vode. Dobiveni podaci potrebni su za izradu Elaborata o rezervama što je ključan dokument na temelju kojeg se dobiva dozvola za eksploataciju.
Konačan cilj je geotermalnu bušotinu Križevčanka -1 koristiti za grijanje kompleksa javnih zgrada koje se nalaze u blizini izvora kao što su škole, Veleučilište u Križevcima te potencijalno gradskog bazena.
Nositelj projekta „Uspostavljanje sustava za proizvodnju geotermalne energije na području Grada Križevaca“ je Grad Križevci, a partneri Komunalni poduzeće Križevci d.o.o. i Efla h.f..
Konferenciji za medije nazočili su i zamjenik gradonačelnika Grada Križevaca Danijel Šaško te direktor Komunalnog poduzeća Križevci Martin Kozjak.