U Križevcima svečano obilježena 33. obljetnica oslobođenja križevačke vojarne i Dan branitelja Domovinskog rata grada Križevaca
Križevčani su u utorak svečano obilježili 33. obljetnicu oslobađanja vojnih objekata i Dan križevačkih branitelja. Spomenimo da su vojni objekti u Križevcima, nekadašnja vojarna JNA „Kalnik“ i skladište naoružanja u obližnjem Širokom Brezju oslobođeni među prvima u Hrvatskoj i umnogome su osnažili hrvatske postrojbe na mnogim bojištima.
Svečanosti su nazočili izaslanik predsjednika RH umirovljeni general-pukovnik Marijan Mareković, izaslanik predsjednika Vlade RH Branko Hrg, izaslanica ministra hrvatskih branitelja Tatjana Mihaldinec, župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ratimir Ljubić, županijski vijećnici, izaslanik biskupa bjelovarsko-križevačkog Stjepan Soviček, izaslanik biskupa križevačke eparhije đakon Ante Jurković, gradonačelnik Križevaca Mario Rajn, zamjenik gradonačelnika Grada Križevaca Danijel Šaško, predsjednik Gradskog vijeća Grada Pakraca Miroslav Ivančić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Križevaca Igor Frbežar, načelnik općine Gornja Rijeka Darko Fištrović, općine Kalnik Mladen Kešer, općine Sveti Ivan Žabno Nenad Bošnjak i općine Sveti Petar Orehovec Franjo Poljak, umirovljeni generali, brigadiri, časnici i dočasnici Hrvatske vojske, izaslanik PU Koprivničko-križevačke Mišel Kiš, načelnik PP Križevci Ivan Pukec, ravnatelji škola, predsjednici Udruga, predstavnici HČZ Novska, predstavnici Udruge branitelja Bakar, predsjednik Odbora za branitelje Grada Križevaca Božo Lazar, zapovjednici Križevačkih postrojbi Željko Topolovec, Darko Kereša, Zvonko Beljo, Vlado Kolić, Božidar Štubelj te branitelji i dužnosnici za vrijeme Domovinskog rata u Križevcima.
Predsjednica Kriznog stožera tadašnje Općine Križevci Ivana Sučec Trakoštanec pozdravila je sve prisutne.
– Zbog biologije, 33 godine je velik period u ljudskom životu, sve nas je manje. I roditelja i nas koji smo bili sudionici tih događaja 90. i 91. Uvijek je dobro podsjetiti nas tu koji smo radili na pripremi preuzimanja Širokog Brezja i Vojarne i na svim onim pripremama da osposobimo postrojbe koje će 17. rujna krenuti na sva ratišta u Hrvatskoj.
Križni štab je od 6. rujna 1991. do 17. ožujka 1992. imenovan od predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana imao svu civilnu vlast na području Općine Križevci koja se prostirala od Apatovca do Svetog Ivana Žabna i imala je oko 40 tisuća stanovnika. Bili smo svi složni, jedinstveni i mudri i kombinacijom uputa iz Zagreba, vlastitih prosudbi, snagom odreda koje smo formirali tijekom 1991. uz minimalno oružje pregovarali smo da bi sačuvali Križevce od razaranja. Kad smo ušli u Široko Brezje dali smo značajan doprinos preokretanju snaga u korist Hrvatske Zahvaljujem svakom koji je na bilo koji način pomogao da s to riješi u miru i da se ovi prostori daju na dobrobit Gradu i ljudima koji u njemu žive. Te 91. ponašali smo se onako kako je nalagala situacija i kako je bilo najbolje za našu Općinu i našu Hrvatsku – rekla je Sučec Trakoštanec.
U ime branitelja, svima prisutnima, obratio se pukovnik Zvonko Beljo.
– S ponosom se sjećamo nemjerljivog doprinosa hrvatskih branitelja koji su prije 33 godine koji su morali braniti Hrvatsku u nametnutom i krvavom ratu. Žestoke napada Jugoslavenske narodne armije i srpskih postrojbi trpjeli su tada brojni hrvatski gradovi i sela. Hrvatsku je napala Jugoslavenska narodna armija s crvenom zvijezdom petokrakom skupa s velikosprskim četnicima i domaćin petokolonašima. Granate s oznakom JNA razarale su hrvatske gradove i sela, ubijale žene, djecu i starce. Ovaj datum, 17. rujan, govori o svim hrvatskim braniteljima, svim pripadnicima MUP-a, Odreda narodne zaštite, Zbora narodne garde, ali i svim Križevčanima, svim žiteljima tadašnje Općine Križevci te predstavlja jedan od najvažnijih dana u povijesti i svjedoči velikoj obrani cijelog našeg kraja. Iako su tada neki vojni analitičari prognozirali kako hrvatski branitelji neće izdržati napade, rujansko zauzimanje vojarni bilo je ključan trenutak preokreta za borbu i slobodu i neovisnost.
Na današnji dan, prije 33 godine, hrvatska zastava zavijorila je na križevačkoj vojarni, a vrijedna vojna oprema upućena je diljem Hrvatske. Svi se sjećamo kako je to oružje bilo dodatni poticaj i moralna snaga svim hrvatskim braniteljima, poglavito onima na prvim crtama bojišnice. Unatoč udaljenosti Križevaca od prve crte bojišnice, križevački branitelji bili su na prvim crtama pokazujući na taj način snagu i zajedništvo hrvatskog naroda. Poštovani branitelji, vi ste pobjednici Domovinskog rata. Hrvatskoj je danas potrebna ta ista hrabrost i ljubav prema domovini koju ste vi nesebično pokazali tijekom Domovinskog rata. Bili smo spremni braniti svoje po cijenu vlastitih života. To smo pokazali i na današnji dan 91. godine u Križevcima oslobađanjem kasarne i skladišta Široko Brezje. Hrvatska je bila napadnuta i obranila se, a ta pobjeda nije došla sama od sebe. Kroz naše bitke ostali smo bez puno prijatelja, zato ih se moramo sjećati uvijek i brinuti o njihovim obiteljima – rekao je Beljo.
Gradonačelnik Grada Križevaca Mario Rajn čestitao je Dan branitelja Domovinskog rata Grada Križevaca i 33. obljetnicu oslobođenja Vojarne.
– Svake godine obilježavamo Dan križevačkih branitelja, ne kako bismo popunili kalendar gradskih događanja, već kako bismo u dostojanstvu i zahvalnosti slavili heroje one koji nisu više s nama, ali i vas žive heroje pokraj kojih svakoga dana koračamo. Prije 33 godine upravo ste vi dokazali i svijetu i Hrvatskoj da srce u prijelomnim trenucima slama i najjače oružje. Jer nositi tih dana hrvatsku trobojnicu i neadekvatno oružje mogli su upravo oni koji ne da su samo željeli Hrvatsku, već su za nju bili spremni dati i život. Ta vaša srčanost i zajedništvo, to sjeme patriotizma koje ste posijali po cijeloj Hrvatskoj u presudnim trenucima, zaslužuje našu vječnu zahvalnost, ali ne samo našu, već i generacija koje će dolaziti nakon nas.
Svjestan sam da vama ne trebaju ni pohvale ni počasti, ni pokloni ni darovi – vama je najveći poklon slobodna i demokratska Hrvatska. Vi ste njezini tvorci, vi ste joj zajedno s cijelim narodom udahnuli život i prekrojili mračnu povijest koja nam je bila namijenjena s agresijom i okupacijom. Međutim, vi zaslužujete i počasti i pohvale i zbog toga smo danas ovdje. Vi ste danas potrebni Hrvatskoj možda jednako kao i onog dana od prije 33 godine. Na koji način? Da svojim djelovanjem budete uzori onima za čiju ste se slobodu izborili. Da svojim primjerom potičete društvenu odgovornost u građenju Republike Hrvatske. Da budete zajedno kao i onih godina kada ste stajali na prvoj crti, sada na prvoj crti građanskih sloboda, slobode govora i mišljenja, uključivog društva koje je znatiželjno i propituje, a ne ograničava i zabranjuje.
Ostanite svoji i ostanite jedinstveni, lišeni svakog političkog i interesnog utjecaja jer samo takvi možete ujediniti cijeli narod u istinskoj ljubavi prema Domovini koju ste obranili, na isti način na koji ste nas ujedinili u vremenu Domovinskog rata. Tada vas se nije pitalo kakvog ste svjetonazora i kojoj stranci pripadate, s istim idealima slobode i demokracije jedni ste druge bodrili, čuvali i ratovali rame uz rame. Na tim vrijednostima počiva ovo naše društvo. Tim vrijednostima naučili ste nas upravo vi. Hvala vam na vašoj službi, hvala na primjeru časti i ljubavi. Križevci ne zaboravljaju svoje heroje i tako će biti sve dok bude i nas – rekao je Rajn.
Izaslanik predsjednika RH umirovljeni general-pukovnik Marijan Mareković naglasio je kako se na današnji dan prisjećamo Križevaca kao Grada koji je bio oslobođen od JNA.
– Prvi koraci oslobođenja vojnih objekata na području Križevaca i okolnih gradova imali su veliki značaj jer je naoružanje i oprema koja je zaplijenjena u tim objektima odmah odlazila na bojišta Hrvatske. I ja sam sam bio jedan od zapovjednika u zapadnoj Slavoniji koji je dobio dio naoružana s ovog područja. Nažalost, sloboda nikad nije osvojena bez žrtve. Naša zahvalnost za sve branitelje iz ove županije koji su dali svoje živote je neizmjerna. Danas kada uživamo u slobodi i miru sjećamo se onih koji su nam to omogućili i dok god su oni u našim sjećanjima i oni su tu. Žrtva naših branitelja nas obavezuje da gradimo bolju budućnost za sve nas – rekao je Mareković.
Imena poginulih križevačkih branitelja pročitao je sin poginulog branitelja Dejan Plentaj.
Blagoslov je na kraju svečanosti uputio izaslanik bjelovarsko-križevačkog biskupa, križevački župnik Stjepan Soviček koji je predvodio i svečano misno slavlje uoči današnje svečanosti.
U glazbenom programu sudjelovala je Dunja Rebić, tradicionalno je na svečanosti i Križevačka djevojačka straža, a program je vodila glavna urednica Prigorskog radija Emina Dabo Hunjak.