Šampionski gin križevačke destilerije Babić
Proteklog tjedna u senzornom laboratoriju Agronomskog fakulteta u Zagrebu, održan je 6. CROSPIRIT – međunarodno ocjenjivanje rakija, likera i ginova. Ocjenjivanje je šestu godinu zaredom organizirao Gospodarski list u suradnji s Agronomskim fakultetom u Zagrebu i Prehrambeno – biotehnološkim fakultetom u Zagrebu.
I ove je godine prikupljen rekordni broj (više od 250) uzoraka iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije. Stručnu komisiju ocjenjivača vodio je izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, a uz hrvatske certificirane stručnjake za jaka alkoholna pića s Agronomskog i Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu kao i iz Ministarstva poljoprivrede i industrije pića, i ove je godine dio komisije bio cijenjeni “doktor za šljivovicu”, dr. sc. Ninoslav Nikićević.
Komisiju ocjenjivača su činili: prof. dr. Ninoslav Nikićević, prof. dr. sc. Jasna Mrvčić (PBF), dr. sc. Mirela Osrečak (AFZ), dr. sc. Karla Hanousek Čiča (PBF), prof. dr. sc. Damir Stanzer (PBF), Vesna Jurak, dipl. ing. (Badel 1862), Renata Sahor, dipl. ing. (Badel 1862), prof. dr. sc. Marko Karoglan, Aleksandar Brodski, dipl. ing. (AFZ), Nataša Puhelek Puština, dipl. ing. (Ministarstvo poljoprivrede), Ozren Hrsto, dipl. ing. preh. teh. ( Ministarstvo poljoprivrede), Simona Hofer Geušić, mag. ing. agr. (AFZ) te predsjednik komisije izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj (AFZ).
Šampionski gin destilerije Babić
Ovogodišnji šampion ginova i najbolje ocijenjeni uzorak iz ginova je gin Destilerije Babić iz 2024. godine koji je dobio najvišu ocjenu u kategoriji ginova, 18,5. U kategoriji ovog stila gina zlatom su nagrađena još 4 gina.
Proteklog tjedna u Razvojnom centru i tehnološkom parku Križevci započela je provedba projekta Future Crossroads: Youth Entrepreneurship Boot Camp koji je namijenjen mladima, a organiziran je u sklopu programa IVLP Impact Awardsa. Andrea Katanović Babić i Franjo Babić predstavili su svoj projekt “Cherry on Top gin”. Andrea je naglasila kako su ovim proizvodom probili led.
– Ideju smo imali dugo godina. Oboje smo bili zaposleni u svojim profesijama, ja sam još uvijek. Kad smo radili oba dvoje uvijek nam je želja bila otvoriti nešto svoje. Pošto smo imali svoje imanje i OPG odlučili smo se za proizvodnju voća. Obožavamo trešnje pa smo odlučili zasaditi njih jer je najbitnije da volite ono što berete. Doveli smo i pčele koje će ta stabla oprašivati, prvo četiri košnice, pa smo nakon toga došli do 45 košnica. Nakon što smo shvatili da to ne možemo sve sami vratili smo se na nekoliko košnica – rekla je Katanović Babić.
Franjo Babić rekao je kako trešnja nije bila prije prisutna u trgovinama kao prije.
– Nismo imali puno iskustva. Nismo znali kako će se to ponašati u našem podneblju i klimama. Tehnologija se razvila pa smo zasadili trešnje koje rastu u grmovima. 2014. godine smo zasadili 1250 stabala. Kako sam radio u Badelu, shvatio sam da će se dogoditi neki novi procesi. Predvidio sam da će jaka pića početi proizvoditi mali poduzetnici. Imali smo jedan mali objekt kojeg smo preuredili i napravili malu destileriju – rekao je Babić.