Križevački učenici predstavili projekt ‘Izazovi društvenih normi u borbi protiv nasilja i rodnog nasilja’
Danas je Srednja škola Ivan Seljanec’ Križevci u Tehnološkom parku u Križevcima predstavila projekt ‘Izazovi društvenih normi u borbi protiv nasilja i rodnog nasilja’. Ravnateljica škole Gordana Juran Ratković kazala je uvodno kako su među osam hrvatskih škola koje su uspjele sudjelovati u projektu.
Gradonačelnik Mario Rajn kazao je kako je ponosan na križevačku školu koja sudjeluje u projektu. -Mi smo u proteklom razdoblju imali izradu gradskog programa za mlade i zahvaljujem na vašem uključivanju u program. Taj program je jako obvezujući za nas kao gradsku upravu i zbog toga sam danas s vama, da znate da imate podršku. Sve vaše inicijative moraju imati našu podršku i Grad mora biti onaj koji će slijediti vaše svijetle primjere – rekao je gradonačelnik te uputio čestitke na projektu.
Ispred Koprivničko-križevačke županije obratio se zamjenik župana Ratimir Ljubić. -Čestitke svim učenicima, mentorima i ravnateljici na projektu. Lijepo je čuti da uz onaj vaš dio, učenje vaše struke, radite i neke druge stvari i ono što je najbitnije radite na jačanju ljudskih prava, jačanju društvene samosvijesti i empatije prema drugima. Županija polaže pažnju na sve dobne skupine, od predškole do radne populacije i najstarijih kroz povjerenstva za ravnopravnost spolova, ljudska prava, mlade, tim za sprečavanje nasilja nad ženama, da bi se upravo spriječilo verbalno nasilje te svi drugi oblici nasilja. I ovaj vaš projekt tome će pridonijeti i vaša iskustva koja ćete dalje prenositi – zaključio je Ljubić.
Suradnici na projektu su Udruga Kvark i Pučko učilište Križevci. Uz križevačku školu sudjeluju i škole iz Grčke, Rumunjske, Bugarske i Mađarske. Voditeljice projekta su pedagoginja Tamara Vrhovec i knjižničarka Maja Baksa. Opći cilj projekta je osvijestiti rodnu dimenziju nasilja nad mladima u školama i preispitati društvene norme provedbom preventivnog programa, putem kojeg će mladi biti senzibilizirani i osnaženi za nužne promjene nejednakih i štetnih rodnih odnosa.
Od aktivnosti provedena je dvodnevna edukacija nastavnika vezana za prava djece te trodnevna edukacija za 10 učenika križevačke škole, a bavili su se temama vezanima za prevenciju nasilja, dječjim pravima, vrstama nasilja, društvenim normama te kako promijeniti stavove i uvjerenja drugih ljudi. U cijeli projekt bili su uključeni i roditelji koji su također sudjelovali u vježbama te tako osvijestili koliko je bitna uloga svakog od nas u sprječavanju nasilja.