Od Križevaca do Bauhausa: životna trajektorija arhitekta Gustava Bohutinskog
Ogranak Matice hrvatske u Križevcima i Gradska knjižnica “Franjo Marković” Križevci pozivaju Vas na predavanje Od Križevaca do Bauhausa: životna trajektorija arhitekta Gustava Bohutinskog u četvrtak 13. listopada 2022. u 18:30 sati u multimedijskoj dvorani knjižnice.
O uzbudljivom životnom i stvaralačkom putu arhitekta Gustava Bohutinskog, čija je početna točka toga puta bila upravo – Križevci, govorit će prof. dr. sc. Karin Šerman s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu.
Organizator: Ogranak Matice hrvatske u Križevcima
Staatliches Bauhaus institucija je koja ne prestaje intrigirati sve do današnjih dana. Ta inovativna i eksperimentalna njemačka škola u samo četrnaest godina svoga djelovanja (1919. – 1933.) trajno je promijenila poimanje u području arhitekture, oblikovanja, fotografije, dizajna i cjelokupne vizualne kulture. Jedini hrvatski arhitekt koji je studirao na Bauhausu bio je Gustav Bohutinsky. U tom svjetskom rasadniku moderne arhitektonske misli Bohutinsky je proveo ljetni semestar 1930. godine, u posebno turbulentnom i uzbudljivom razdoblju te škole. Iskustvo i lekcije Bauhausa Bohutinsky je kasnije utkao u svoje arhitektonsko djelo, kako je to vidljivo ponajprije u zgradi atelijera koji gradi za brata kipara Emila Bohutinskog 1939. – 1945. u Zagrebu. Svoj životni put Bohutinsky kasnije nastavlja i na drugim kontinentima, Australiji i Americi, a zanimljivo je da je početna točka toga puta bila upravo – Križevci, kao mjesto njegova rođenja i ranog stasanja. Predavanje će iznijeti glavne momente uzbudljivog životnog i stvaralačkog puta arhitekta Gustava Bohutinskog, kao poziv na njegovo daljnje upoznavanje i istraživanje te promišljanje naslijeđa moderne arhitekture i oblikovanja.
Prof. dr. sc. Karin Šerman arhitektica je i teoretičarka arhitekture, profesorica arhitektonske teorije na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i predstojnica Katedre za teoriju i povijest arhitekture. Jedan od fokusa njezina bavljenja je kulturno i arhitektonsko naslijeđe Bauhausa, u sklopu kojeg se posvećuje arhitektonskom opusu Gustava Bohutinskog, jedinom hrvatskom studentu arhitekture na Bauhausu. S tom temom sudjelovala je u međunarodnom istraživačko-izlagačkom projektu „Bauhaus – umrežavanje ideja i prakse” (BAUNET) pod vodstvom MSU Zagreb (2012. – 2015.), a aktivno se uključuje i u promišljanje potencijala aktualnog kulturnog projekta EU Novog europskog Bauhausa.