World Café u Koprivnici okupio brojne dionike u razgovorima o modernim izazovima roditeljstva
U Koprivnici je u ponedjeljak 4. studenoga 2024. u Inkubatoru kreativnih industrija održana četvrta u nizu Rodinih radionica metodom World Caféa u okviru tematske sustavne podrške Moderni izazovi roditeljstva i demografija.
Na radionici su se okupili predstavnici i predstavnice različitih institucija, ustanova i organizacija civilnog društva kako bi raspravili suvremene izazove roditeljstva, uključujući predstavnice Domova zdravlja Koprivničko-križevačke županije iz Križevaca i Koprivnice, Obiteljskog centra Koprivničko-križevačke županije. Osnovne škole Mihovil Pavlek Miškina iz Đelekovca, Osnovne škole Fran Koncelak iz Drnja. Osnovne škola Braća Radić iz Koprivnice, Osnovne škole Vladimir Nazor iz Križevaca, Srednje škole Koprivnica, Udruge osoba s invaliditetom “Bolje sutra” iz Koprivnice, Judo kluba Simba te koprivničkih roditelja.
Sudionici i sudionice su se složili da su današnji roditelji pod većim pritiskom nego ranije, veća dostupnost informacija i utjecaj društvenih mreža povećavaju pritisak na roditelje, a time i na djecu, čime se umanjuje osjećaj spontanosti u roditeljstvu i odgoju. Sudionici su primijetili da društvene mreže donose i pozitivne i negativne utjecaje: s jedne strane omogućuju edukaciju i pristup korisnim informacijama, dok s druge strane stvaraju nerealna očekivanja i idealiziranu sliku roditeljstva.
Sudionici su naglasili važnost razvoja roditeljskih vještina te smatraju da bi roditelji trebali imati pristup praktičnim radionicama i edukacijama. Smatraju da odgovornost za stjecanje tih vještina pripada cijelom društvu, uključujući obitelji, škole, te organizacije koje pružaju podršku roditeljima. Istaknuta je i potreba za besplatnim edukacijama, a dodatno, financijski status roditelja može utjecati na njihovu mogućnost stjecanja potrebnih vještina.
Općenito, sudionici su primijetili da sustav često ne pruža pravovremenu podršku, što može dovesti do osjećaja izgubljenosti kod roditelja suočenih s previše informacija. Također, mnogi roditelji su preopterećeni obvezama i nemaju vremena za dodatne edukacije ili radionice, što dodatno naglašava potrebu za sustavnom podrškom i dostupnim resursima.
Roda će stručnu i širu javnost upoznati s rezultatima ovih strukturiranih dijaloga održanih u Rijeci, Osijeku, Zagrebu i Koprivnici, kao i rezultat istraživanja javnog mijenja koje je upravo provela agencija Ipsos o politikama koje utječu na roditelje i obitelji i standardizaciji usluga koje je potrebno zagovarati kako bi se podržale različite skupine roditelja u kontekstu različitih izazova suvremenog društva na tematskoj konferenciji Roditelji – između osobnog i društvenog, koja se održava 3.prosinca 2024. Više o konferenciji na LINKU.
Ova radionica provela se u okviru tematske sustavne podrške Moderni izazovi roditeljstva i demografija koju sufinancira Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.