Zagrebačka županija vodeća je u Hrvatskoj po pitanju ekološke poljoprivrede, a cilj je 100 posto površina preusmjeriti na ekološku proizvodnju

Konferencija “Novi izazovi razvoja ekološke poljoprivrede” održala se danas u Hotelu International u Zagrebu, a u organizaciji Zagrebačke županije. Cilj Konferencije je potaknuti regionalnu i lokalnu samoupravu te središnju državu na kreiranje i provedbu mjera i aktivnosti koje će doprinijeti bržem razvoju ekološke poljoprivrede.

Konferencija je ponudila odgovore na pitanja kakvo je stanje ekološke poljoprivrede, koji su glavni izazovi, problemi i prijetnje razvoju ekološke poljoprivrede, koji su novi uvjeti za razvoj ekološke poljoprivrede i što možemo učiniti na razini EU, Republike Austrije, Republike Hrvatske i Zagrebačke županije. Konferenciji su prisustvovali zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec, veleposlanik Republike Austrije Josef Marku Wuketich, izvršni direktor Avalon Foundation Darko Znaor, predsjednik Poljoprivredne komore Gradišće i potpredsjednik Europskog udruženja poljoprivrednika COPA Nikolaus Berlakovich, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Josip Kraljičković, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak, predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović i zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak.

Zamjenik župana Ervin Kolarec uputio je pozdrave uime Zagrebačke županije i župana Stjepana Kožića. -Zagrebačka županija vodeća je hrvatska regija prema ulaganju u poljoprivredu i ruralni prostor. Nastojali smo kroz sve ove godine pratiti potrebe poljoprivrednih proizvođača i potrošača i u jednu ruku bili smo prvaci u afirmaciji ekološke proizvodnje, a prije 20 godina pokrenuli smo i sufinanciranje za ekološke proizvođače – rekao je Kolarec te napomenuo kako svaki ekološki proizvođač na razini godine može od županije dobiti do 20 tisuća eura, a u ovoj godini iz proračuna za tu namjenu izdvojeno je 300 tisuća eura.

Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak kazao je kako je Ministarstvo partner ekološkim proizvođačima te im čestitao na iskoraku u proizvodnji i ulasku u ekološku proizvodnju. -Od 2015. godine bilježimo značajno povećanje ekološke proizvodnje, no i dalje treba raditi na ekološkoj svijesti potrošača, edukaciji proizvođača te udruženju proizvođača u ekološkom uzgoju. Planiramo kroz naše natječaje povećati investicijski ciklus što će povećati i proizvodnju hrane – kazao je Majdak.

Saborska zastupnica Marijana Petir napomenula je kako se mjere moraju bolje planirati i tražiti balans kako bi se poljoprivredna proizvodnja povećavala i površine pod ekološkom poljoprivredom. -Zatražili smo redefiniranje pravila zelene nabave kako bi se barem 20 posto ekoloških proizvoda iz kratkih lanaca opskrbe hranom, našlo na tržištu. Uočili smo ogromne probleme u sustavu, a to su da imamo jako mali broj ekoloških prerađivača, što znači da i dalje proizvodimo sirovinu a uvozimo gotovo proizvode – zaključila je Petir.

Zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak kazala je kako tržište i ekonomska potražnja mora biti osnovica za bavljenje ekološkom poljoprivredom. -Ono što definira EU jest europski zeleni plan koji do 2030. godine predviđa 25 posto površina pod ekološkim uzgojem. Ono što vidim kao problem jest ostanak mladih u ruralnim prostorima što moramo kao zemlja članica sami napraviti iskorak u tom smislu. Dobar je pokazatelj što mi imamo nešto veći udio mladih poljoprivrednika do 40 godina, kao nositelja proizvodnje – rekla je Glavak te naglasila kako ekološku poljoprivredu moramo gledati kao benefit, a mi kao zemlja imamo dovoljno prostora da se usmjerimo prema ekološkoj odnosno organskoj proizvodnji.

-Obrađujemo oko 20 hektara zemlje i zapošljavamo 40-ak ljudi kroz kroz primarnu proizvodnju, preradu, pekarstvo i ugostiteljstvo, s preko 150 certificiranih ekoloških proizvoda. Primjećujemo da potrošači sve više pokazuje interes za ekološke proizvode, jer prepoznaju benefite na svoje zdravlje i zdravlje okoliša. To su trendovi koji rastu iz godine u godinu i važno je da gradimo sustav koji podržava te navike – rekao je David Pejić koji je proglašen najboljim mladim ekološkim proizvođačem Europe.

Veleposlanik Republike Austrije Josef Marku Wuketich kazao je kako u Austriji ima preko 24 tisuće ekoloških gospodarstava i na 27 posto površina gospodari se ekološki. -Ekološka poljoprivreda u Austriji je uspješna priča, no ima izazova s kojima se susreće ovaj sektor. U Zagrebačkoj županiji strateški ciljevi su da 100 posto površina bude pod ekološkim uzgojem i da 100 posto hrane u javnim ustanovama bude iz ekološkog uzgoja, a to je sjajna stvar – naglasio je veleposlanik.

Izvršni direktor Avalon Foundation Darko Znaor poručio je kako struka u potpunosti podržava ekološku proizvodnju i ovo što je napravila Zagrebačka županija je jedinstveno u Europi ali i šire. -Nijedna regija u Europi nema tako određen plan u smislu preusmjerenja 100 posto na ekološku proizvodnju, nema akcijski plan ili da ga je županijska skupština izglasala. Pred nama je veliki izazov i tu je potreba politička volja, suradnja ali svakako i proračun – kazao je Znaor.