Županija potpisala Sporazume za provedbu Programa pomoć u kući starijim osobama vrijedan 366 tisuća eura
U prostorijama Županijske uprave danas je održano potpisivanje Sporazuma za provedbu Programa pomoć u kući starijim osobama za 2025. godinu čime je osigurana podrška starijim i nemoćnim osobama, a njegova provedba doprinosi razvoju socijalnih usluga.
Potpisana su četiri sporazuma u vrijednosti od 366 tisuća eura koje su uz župana Darka Korena potpisali i gradonačelnika Grada Križevaca Mario Rajn, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Križevci Antonija Pukec, uime Općine Virje pročelnica Kristina Filipović te predsjednica Kluba za starije osobe Mariška Valentina Čadavec.
Uvodnim riječima župan Koren istaknuo je kako je Županija za ovaj program osigurala gotovo 214 tisuća eura izvornih sredstava iz Proračuna što je povećanje od 20 tisuća eura u odnosu na prošlu godinu te dodao kako se zahvaljujući ovom programu zapošljava 24 osoba koje brinu za oko 240 korisnika.
„Program Pomoć u kući provodimo već 19 i kontinuirano vodimo brigu o ranjivim skupinama, posebno o starijim osobama. Posao gerontodomaćica iznimno je važan, one su često jedina spona starijih sa zajednicom. Sporazum koji potpisujemo s Klubom Mariška vrijedan je 267 tisuća eura, a iz njega se financiraju materijalni troškovi i plaće za 17 osoba. Sporazum s Gradskim društvom Crvenog križa Križevci vrijedan je 61.372 eura i financiraju se materijali troškovi te plaće za četiri gerontodomaćice. Treći Sporazum vrijedan 33.670 eura potpisujemo s Gradom Križevcima gdje se sufinancira plaća jedne gerontodomaćice i pomoćnog radnika. Posljednji sporazum je s Općinom Virje gdje Županija s 4 tisuće eura sufinancira pružanje usluga pomoći u kući preko Centra za pomoć u kući Samarita. Svi zajedno imamo isti cilj, a to je korisnicima usluge omogućiti kvalitetnije životne uvjete“, rekao je župan te dodao kako Županija nastavlja provoditi odgovornu socijalu politiku kroz financiranje rada Doma za starije i nemoćne osobe, financiranje smještaja u privatnim domovima, partnerstvo na projektu izgradnje Centra za starije osobe Đurđevac za što je u proračunu za ovu godini osigurano 400 tisuća eura te kroz mnoge druge projekte iz područja zdravstva i socijale skrbi.
Gradonačelnik Rajn u svom obraćanju izrazio je zadovoljstvo što Županija, Grad i općine zajednički podržavaju projekte ovakvog tipa, naglasivši da to pokazuje njihovu održivost i osigurava njihovu realizaciju i u budućnosti.
„Velika je potreba za ovakvim programima koji donose zadovoljstvo svim uključenima, kako korisnicima tako i pružateljima usluga. Zadovoljan sam kvalitetom dosadašnje suradnje između svih dionika i takva suradnja se treba nastaviti kako bi svi građani, osobito oni starije životne dobi i u socijalno osjetljivim situacijama, imali osigurane minimalne životne standarde koje zaslužuju“, rekao je Rajn te zahvalio Hrvatskom Crvenom križu i svim uključenim udrugama na njihovom doprinosu u organizaciji i provođenju ovog programa.
Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Antinija Pukec istaknula je da je kontinuitet provedbe programa ključan za njegov uspjeh te da je dugogodišnja provedba potvrda njegove kvalitete i korisnosti za zajednicu.
„Mnogi korisnici zbog poslovnih ili drugih obaveza nisu u mogućnosti samostalno brinuti o svojim bližnjima te su im usluge koje osiguravaju gerontodomaćice od neprocjenjive vrijednosti. Hvala Županiji, Gradu i općinama na podršci, uime provoditelja usluge, korisnika i njihovih obitelji“, naglasila je Pukec.
Uime Općine Virje prisutnima se obratila i pročelnica Kristina Filipović koja je naglasila važnost projekta za sve korisnike usluga, pružatelje, ali i za općine koje sudjeluju u financiranju i organizaciji.
„Riječ o socijalno osjetljivom programu koji odgovara na stvarne potrebe stanovništva, osobito starijih i nemoćnih osoba koje su u teškim životnim okolnostima. Općina Virje provodni niz drugih programa kojima nastoji pomoći osobama u potrebi i pružiti im osjećaj sigurnosti i pripadnosti zajednici. Sudjelovanje u ovom projektu dodatno pomaže našim umirovljenicima te na tome zahvaljujemo Županiji“, rekla je Filipović.
Zahvalu institucijama, udrugama i pojedincima koji su omogućili nastavak ovog programa uputila je i predsjednicu Kluba za starije osobe Mariška, Valentina Čadavec koja je naglasila kako je ovaj program kroz godine postao neizostavan dio sustava socijalne skrbi na lokalnoj razini.
„Projekt trenutno obuhvaća 15 općina i 185 korisnika što pokazuje njegov značajan utjecaj ne samo za starije i socijalno ugrožene osobe već i za cijelu zajednicu jer omogućuje zapošljavanje i osnaživanje gerontodomaćice koje pružaju pomoć korisnicima“, istaknula je Čadavec te naglasila kako program omogućuje korisnicima da ostanu u svojim domovima umjesto da budu smješteni u ustanove što mnogima donosi veću kvalitetu života.
Predsjednik Županijskog savjeta za umirovljenike i osobe starije životne dobi Željko Pintar u svom govoru istaknuo je da provedba programa pokazuje spremnost društva za pružanje pomoći najranjivijim skupinama te važnost osiguravanja nastavak i stabilnost financiranja ovakvih inicijativa.
„Županijski dom za starije osobe subvencionira smještaj umirovljenicima dok kod privatnih domova to nije slučaj, što uvelike otežava život i financijsku situaciju osobama starije životne dobi. Upravo zato, iznimno je važan nastavak ovog programa koji pomaže umirovljenicima u socijalno osjetljivim situacijama“, naglasio je Pintar.
Nakon prigodnih govora uslijedilo je potpisivanje Sporazuma čime je nastavljena dugogodišnjeg suradnja koja doprinosi razvoju socijalnih usluga, a potpisivanju su prisustvovali i zamjenik župana Ratimir Ljubić, županijske pročelnice Melita Ivančić i Maja Blažek te pročelnik Darko Masnec.