Prednosti izbjegavanja dodanog šećera
Ako već neko vrijeme razmišljate o tome da prestanete jesti slatko ili da se jednostavno krenete hraniti zdravije – ovo je znak. Prehrana igra veliku ulogu u našim životima, no vrlo je teško postići odgovarajuću ravnotežu. Istraživanja znanstvenika i osobna iskustva nam govore mnogo o tome koliko je bitno hraniti se čim zdravije sa što manje dodanog šećera.
Iako je sastojak mnogih sladila, fruktoza sama po sebi u normalnim količinama mnogo je zdravija od glukoze. Ona ne povisuje šećer u krvi te joj nije potreban inzulin kako bi ušla u stanicu i pomogla u stvaranju energije potrebne našem tijelu. Za zdrav život bitno je ne samo da izgledamo dobro, nego da se i osjećamo dobro. S puno voća, povrća i proteina bez mnogo ugljikohidrata to možemo postići. Problem je u tome što je većina nas previše naviknuta, odnosno doslovno ovisna o šećeru. Jednako kao alkohol i droge, šećer stimulira mozak tako da oslobađa dopamin, hormon sreće. Taj osjećaj nas tjera da uzmemo još samo jednu kockicu čokolade. Iz tog razloga vrlo je teško prestati jesti šećer u potpunosti pa zato treba napraviti plan koji će postepeno odrezati slatkiše iz vašeg života. Već dobro poznata činjenica je da ako prestanete jesti rafinirani šećer, izgubit ćete na težini. To je zato što će vam se metabolizam ubrzati te hormoni koji kontroliraju osjećaje gladi i sitosti će se ustabiliti. Nakon bombe glukoze koje unesete u organizam nakon kolača, razina inzulina se naglo podigne kako bi molekule šećera mogle ući u stanice. Zbog inzulina se stvaraju stanice masti po cijelom tijelu pa je zato dobro da su razine njega što manje.
Osim što ćete uspjeti skinuti nekoliko kila, vaša koža će izgledati odlično. Velike količine šećera usporavaju mnoge procese u našem tijelu, a jedan od njih je i proces obnavljanja kolagena, proteina koji je glavna građevna jedinica naše kože.
Na kraju, možda najbitnije od svega, osjećati ćete se bolje no ikada. Glukoza je jednostavan ugljikohidrat što znači da se brzo razgrađuje te brzo ulazi u krvotok i stanice te brzo omogućava oslobađanje dopamina. Ali nakon što se razina šećera snizi, doživljavamo pad energije. Kada jedemo hranu bogatu proteinima i vitaminima, hranjive tvari se ne oslobađaju toliko brzo pa ne doživljavamo brojne oscilacije energije.
(E.B.)