Križevačke jaslice Gorana Katalenića
U mnogim domovima božićni ugođaj bit će upotpunjen jaslicama s prikazom Isusovog rođenja.
Jaslice su prikaz Isusova rođenja opisanoga u Evanđeljima po Mateju i Luki.
Sastoje se od pomičnih ili nepomičnih figurica Djeteta Isusa, Djevice Marije, sv. Josipa te pejsažnih kulisa. Složenije jaslice imaju i mnoge druge likove poput pastira, anđela, svetih triju kraljeva i dr. Postoje i žive jaslice s ljudima odjevenima u Mariju i Josipa, koji nepomično stoje, dok živo dijete koje predstavlja Isusa leži u jaslama. Vol i magarac su često sastavni dio jaslica, makar se ne spominju u biblijskom opisu Isusova rođenja.
Jaslice se postavljaju u domove na Badnjak i ostaju do blagdana Bogojavljanja, a u crkvama do blagdana Krštenja Isusova. Prve jaslice postavio je sv. Franjo Asiški u talijanskom mjestu Grecciju 1223. godine. Prve jaslice s figuricama, postavljene su u samostanu Fussen u Bavarskoj, 1252. godine. Jaslice kakve danas poznajemo potječu iz 16. stoljeća, a procvat su doživjele nakon Prvog svjetskog rata. Najstarije hrvatske jaslice, čuvaju se na otočiću Košljunu kraj Krka. Papa Ivan Pavao II. započeo je 1982. godine, tradiciju postavljanja jaslica u Vatikanu na Trgu sv. Petra ispred božićnog drvca. Među poznatijim jaslicama u Europi su provansalski santoni, krakovske i napuljske jaslice.
Mnogi i sami izrađuju jaslice, figurice Isusa, Marije i Josipa, kraljeva, pastira, anđela…. U Križevcima jaslice nudi Goran Katalenić pa će zasigurno naći svoje mjesto ispod jelke u ove božićne blagdane.