Mačke su njihovi ljubimci

Uzgajivačnica “Od Kalnika” obitelji Jelenčić

Felinološko društvo Križevci osnovano je 1994. godine i ove godine obilježava 25 godina postojanja. Od 1995. godine punopravni je član FIF-e, europske krovne organizacije za uzgoj mačaka. O radu Felinološkog društva ispričao nam je predsjednik Ivica Jelenčić:

“Udrugu su osnovali ljubitelji mačaka s područja Križevaca i Koprivnice, znači iz naše županije, a sjedište je u Križevcima. Danas je situacija nešto promijenjena, smanjio se broj članova s 30-tak na 12 do
15, i članovi su sad s dosta širokog područja. Osim Križevaca ima ih iz Koprivnice, Varaždinskih Toplica, Đurđevca, Gudovca, Zaboka, Kraljevice, Pule. To je teško povezati, ali sve aktivnosti obavljamo preko interneta i skupimo se uvijek na međunarodnim izložbama koje su u Zagrebu ili bliže.

Društvo je svih ovih godina bilo aktivno. No, sad nam je malo postao problem organizirati izložbe u Križevcima. Cijena izložbe i organizacije je porasla astronomski i to ne možemo pratiti. Uvjeti za održavanje izložbe moraju biti vrhunski. U Križevcima smo organizirali 13 međunarodnih izložbi. Prva je ocijenjena kao jedna od najljepših u Europi. Radili smo je u novoj sportskoj dvorani, u odličnim uvjetima. Mi bez sponzora izložbu ne možemo održati. Ipak, ove godine organizirat ćemo jednu revijalnu izložbu u Križevcima. Sve naše izložbe za posjetitelje su bile besplatne.To smo radili jedini u ovom krugu. No, teško je zbog visokih cijena, dolazaka sudaca, avionskih troškova i drugog. Revijalne izložbe uvijek su jako posjećene i rado dođu i mali i veliki razgledati” – kaže predsjednik Felinološkog društva Križevci Ivica Jelenčić.

Uzgajivačnica “Od Kalnika”

Uzgajivačnica obitelji Jelenčić iz Križevaca zove se “Od Kalnika”:

“Vezali smo se geografski, prema našoj planini, a registrirana je pri FIF-i od 1995. godine. Svi naši članovi poštuju jako stroge kriterije uzgajanja. Mačka se ne smije prodati prije 3 mjeseca, mora biti cijepljena, čipirana, sa rodovnicom. Ponekad ljudi kupe mačku “na crno” , necijepljenu, premladu, nesocijaliziranu i onda imaju problema – od liječenja i drugog. Mi imamo uzgoj perzijskih mačaka, podvrsta činčile koje za razliku od klasičnih perzijskih imaju zelene oči. Čim su oči zelenije, tim je ona ljepša. Počeli smo sa zlatnim i srebrnim, dugodlakim osjenčanim. Danas imamo već i egzote, tako da imamo malo više boja, dugodlake i kratkodlake.
Problem je kod ljudi koji žele uzeti ali boje se održavanja. No, jedna mačka, jedan ljubimac ne zahtjeva tako puno održavanja. Preporuča se pogotovo starijim osobama i samcima, to je terapija. To nije teorija, to je dokazano.
Do danas imamo uz uzgajivačnicu vezanih 7 Europa šampiona, od kojih je čak 5 iz našeg uzgoja. Njih pet iz naše uzgajivačnice imaju znači, titulu Supreme šampona i dva mužjaka koja smo nabavili. Posebno mi je drago, i mi i gospodin Majhen smo bili pobjednici po izboru publike u Ljubljani. To je jedna od najvećih izložbi u krugu, jako posjećena i ti posjetitelji jako puno znaju o mačkama kao kućnim ljubimcima. Ako ste tamo dva puta pobjednici, a imamo i u Celju sudjelovanje i pobjedu – to je dojam ipak jako dobar. Te godine u Ljubljani imali smo i po publici i po sucima pobjedu i to je bio super uspjeh. Sad nam je za dva i pol tjedna izložba u Ljubljani, Mediteranean Winner Show pa i tu idemo. Moram napomenuti da mi ravnopravno idemo sa svim strancima jer tu će biti dosta zemalja Mediterana, ali mogu doći i van toga. Znači, kad ste tu ravnopravno nominirani i uđete u finale, to je zaista veliki uspjeh.
Potrebno je puno ulagati ljubavi, dobre volje, truda. Mi ne dobijemo nikakvu financijsku nagradu, nego pehare, medalje. Trošak je, ali je užitak tamo biti s ljudima, susresti se s uzgajivačima iz Hrvatske i drugih zemalja, pogotovo onima koji uzgajaju istu ili sličnu vrstu, tako da je to
uvijek lijepo proveden vikend. Mačka je radost, kad je pratimo od malena, pa do odrasle i kad odlazi teško je rastati se od nje, uđe vam pod kožu. Sada imamo tri ženke i mužjaka” – kaže Ivica Jelenčić te ističe
izvrsnu suradnju s Ambulantom za male životinje veterinarske stanice u Križevcima gdje se pružaju sve zdravstvene usluge za životinje i ne mora se, kao prije, odlaziti u druge gradove.