Snovi – Zašto sanjamo?

Jeste li znali da među svom naprednom tehnologijom i ogromnim dostignućima još uvijek ne znamo točno kako i zašto sanjamo? Snovi se dešavaju tijekom REM faze koja je dobila ime po jednoj od značajnijih karakteristika: brzo kretanje očiju (rapid eye movement).

Oči “plešu” lijevo – desno čak do 60 puta u minuti. Osim velike aktivnosti živčanog sustava, povećava se tlak i lupanje srca te se javlja grčenje mišića uzrokovano blokadom određenih hormona. Blokada pojedinih hormona jedina je razlika između REM faze i potpuno budnog stanja. REM faza počinje oko 90 minuta nakon što zaspimo. Prva podfaza traje oko 10 minuta, a ostale postepeno postaju duže pa zadnja podfaza može trajati i do sat vremena.
Jedna od vjerojatnijih teorija zašto spavamo uključuje podsvjest koja organizira i raspoređuje sjećanja prijašnjeg dana te utvrđuje informacije koje nam trebaju za budućnost. Također, mozak čisti i odbacuje nepotrebne podatke. Postoji mogućnost da naša svjest u tom trenutku ne zna što se događa pa napravi priču nepovezanih slika i događaja, odnosno napravi san.
Sigmun Freud smatrao je da su snovi rezultat naših najvećih želja i nagona koji nisu prihvatljivi u budnom svijetu. S druge strane, pretpostavljao je da nas snovi pripremaju za životne opasnosti. To bi objasnilo zašto su panika i strah jedne od najčešćih emocija u snovima. Nekoliko istraživanja pokazalo je da ljudi koji u snovima više proživljavaju anksioznost, bolje se nose sa stvarnim stresnim situacijama. Drugi ipak smatraju da je panika u snovima izazvana stresom iz svakidašnjeg života.
Snovi su oduvijek bili sastavni dio ljudskih života, a Egipćani su bili prvi narod koji je pokušao odgonetnuti značenje snova. Dio znanstvenika smatra da su snovi samo rezultat moždanih valova i impulsa, a drugi smatraju da u snovima postoji simbolika i znakovi koje nam podsvijest želi prikazati.
E.B.