Ivana Selanec govorila o povratku risa u Hrvatsku

Zavod za znanstvenoistraživački rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Koprivničko-križevačke županije u Križevcima i Pučko otvoreno učilište Križevci organizirali su javnu tribinu “Povratak risa u Hrvatsku”. Predavačica je bila mag. oecol. et prot. nat. Ivana Selanec – voditeljica Područnog ureda u Sinju i stručna suradnica za zaštitu prirode. Na početku su se obratili voditelj Zavoda akademik Franjo Tomić i upravitelj dr. sc. Ivan Peklić.
U Hrvatskoj, što se tiče velikih zvijeri, uz medvjeda i vuka, svoje stanište nalazi i ris. Ris je u Hrvatskoj, zbog svoje ugroženosti, strogo zaštićena vrsta.


Kako je istakla Ivana Selanec, tim stručnjaka iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Slovačke i Rumunjske krenuo je u spašavanje kritično ugroženog risa u Dinaridima. Provedba projekta za revitalizaciju populacije risa omogućena je kroz Europski financijski instrument za okoliš i klimatske promjene.
“Populacija risa koju Hrvatska dijeli sa Slovenijom izuzetno je mala i ugrožena. Svih 50-tak životinja koje žive u ove dvije zemlje u bliskom su srodstvu, zbog čega im prijeti izumiranje i jedini spas je unos “svježih” gena. Europska unija je prepoznala važnost inicijative te će omogućiti veliki dio financija kako bi se minimalno 14 novih jedinki s područja Rumunjske i Slovačke naselilo u Sloveniju i Hrvatsku. Osim iz programa LIFE, projekt je velikim dijelom sufinanciran od strane slovenskog Ministarstva za okoliš i prostor te hrvatski dio od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost” – istakla je Ivana Selanec .

Procjenjuje se da je danas u Hrvatskoj prisutno 30-40 risova, u Sloveniji tek 10-20, a u Italiji je situacija još kritičnija. Znanstvena istraživanja ukazuju da će risovi ponovo izumrijeti ako se ne nasele nove životinje koje će povećati genetsku raznolikost populacije. Stoga su predstavnici šumarskih, lovačkih i znanstvenih institucija zajednički pripremili prijedlog projekta za spas risa koji su prijavili na LIFE natječaj za sufinanciranje Europske komisije. Projekt je pozitivno ocijenjen i provodi se od srpnja 2017. do ožujka 2024. godine. (J.I.)