Održana radionica “Ulaganje u održivo plavo gospodarstvo u Hrvatskoj”

Kako bi pomogli Hrvatskoj u poticanju održivoga zelenog rasta gospodarstva uz smanjenje posljedica za okoliš i klimu te u zaštiti obalnih i morskih prirodnih resursa, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske i Svjetska banka okupili su na virtualnoj radionici „Ulaganje u održivo plavo gospodarstvo u Hrvatskoj“ vodeće nacionalne i međunarodne stručnjake za razvoj i zaštitu okoliša te ostale dionike. Radionica je pridonijela jačanju nacionalnog dijaloga o plavom gospodarstvu te je dodatno istaknula važnost obalnih i morskih prirodnih resursa Republike Hrvatske u njezinoj razvojnoj strategiji za plavo gospodarstvo i zeleni rast, kao i u njezinoj prilagodbi i smanjenju posljedica klimatskih promjena.  

Obala i more Republike Hrvatske ključni su nacionalni resursi koji znatno pridonose razvoju njezina gospodarstva, daju joj komparativnu prednost i čine je privlačnim turističkim odredištem. Sektor turizma sam je činio i 20 % nacionalnog BDP-a. Međutim, kao poluzatvoreno more, Jadran je sve osjetljiviji na utjecaj gospodarskih aktivnosti, što uključuje i brzorastući okolišni otisak turističke industrije. Zbog klimatskih promjena to će se vjerojatno dodatno pogoršati.

„Svjesni pritiska na okoliš kojeg turizam, uz neupitnu korist za gospodarstvo, stvara na sastavnice okoliša vode i more, zahvalni smo Svjetskoj banci na poticaju na raspravu o značenju plave ekonomije za Hrvatsku, o mogućnostima vezanim za bolje korištenje financiranja pojedinih segmenata plave ekonomije te mogućim daljnjim koracima. U cilju smanjenja tog pritiska, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja provodi niz vodnokomunalnih projekata. Tako je do sada, u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020. financirano ukupno 60 vodnokomunalnih projekata u vrijednosti od 25,78 milijardi kuna s PDV-om, od čega prihvatljivi troškovi iznose 20,5 milijardi kuna, a EU sredstva 14,36 milijardi kuna. Značajan dio tih sredstava odnosi se na projekte u jadranskom dijelu Hrvatske, upravo vodeći računa o održivosti hrvatskog turizma” , naglasila je Elizabeta Kos, ravnateljica Uprave vodnoga gospodarstva i zaštite mora Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
 

 

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja