Nova pravila na tržnicama: “Pakiramo u najtanje vrećice, ali trošimo ih duplo više jer su slabe. To je više otpada”

Na zagrebačkim tržnicama većina prodavača i vlasnika OPG-a voće, povrće i ostale proizvode od 1. siječnja prodaju u plastičnim vrećicama debljine manje od 15 mikrona. Posljedica je to stupanja na snagu odredbe koju propisuje Zakon o gospodarenju otpadom, a kojom se zabranjuje prodaja, odnosno stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica za nošenje debljine od 15 do 50 mikrona. Dosadašnja je praksa bila da se je na tržnicama roba kupcima redovito isporučivala u vrećicama debljine između 30 i  50 mikrona. Sada su se prodavači morali  prilagoditi novim odredbama, a neki od njih kupcima nude izbor – tanka plastična vrećica ili papirnati ‘škrnicl’.

No je li se time po pitanju zaštite okoliša i smanjena plastičnog otpada nešto promijenilo? Sudeći po onome što je nacional.hr zabilježio na terenu, ali i iz izjava samih prodavača i kupaca, nije gotovo ništa. Naime, vrlo tanke plastične vrećice ne podnose težinu veću od 1,5 kilograma, ili čak manje od toga, te je isti kupljeni proizvod potrebno upakirati u više vrećica. Kad je o papirnatoj ambalaži riječ, ona nije pogodna za prodaju na otvorenom, posebice u jesenskim i zimskim uvjetima, jer papir uništava vlaga pa se takve vrećice često raspadnu već pri samom pakiranju.

“Mi robu svojim kupcima moramo u nešto spakirati jer većina njih još uvijek sa sobom ne nosi platnene vrećice ili torbe u kojima bi im vagali i isporučivali ono što od nas kupuju”, kažu prodavači. Pritom, dio njih napominje kako su svjesni koliko dnevno za nekoliko mrkvi, ili tri limuna, ili pola kilograma nekog drugog voća i povrća u prirodu ‘bace’ štetne plastike. Dodaju da je to za njih, bilo da se radi o plastičnoj ili papirnatoj ambalaži, također određeni trošak. Doduše ne veliki , jer vrećice kupuju po cijeni od oko šest lipa, ali ih dnevno potroše i po dvije stotine komada. “Sada je došlo do apsurdne situacije – kupujemo najtanje vrećice, trošimo ih gotovo duplo više, a one se ne mogu ponovo upotrijebiti, već automatski postaju otpad”, upozorili su prodavači.

Da situacija ne mora biti nužno tako crna i bezizlazna nacional. hr se uvjerio na zagrebačkoj tržnici Dolac. Tamo svakodnevno svoje proizvode prodaje  OPG Hujić iz Donje Zeline, koji se bavi ekološkom proizvodnjom povrća. Ovaj  OPG svoje proizvode već godinu i pol prodaje u biorazgradivim vrećicama. Njihova cijena nije puno viša od drugih vrećica, tek za četiri do pet lipa. Za papirnatu ambalažu, odnosno papirnate ‘škrnicle’,  kažu kako oni nisu rješenje jer uništavaju  šume.

Zakonom o gospodarenju otpadom od 1. siječnja se zabranjuje prodaja, odnosno stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica debljine između 15 i 50 mikrona (mikrometara), ali se isto tako propisuju i sankcije za kršenje ove regulative.  Državnom inspektoratu nacional.hr poslao je upit: Koliko su puta do sada izašli na teren, koliko su nepravilnosti zatekli te koliko su sankcija u ovom slučaju propisali?  “Inspekcija zaštite okoliša Državnog inspektorata do sada nije zaprimila predstavku koja bi se odnosila na kršenje navedenog. Napominjemo kako inspekcija zaštite okoliša postupa sukladno operativnom planu rada te na temelju zaprimljenih predstavki. Iznošenje bilo kakvih informacija prije okončanja inspekcijskih postupaka bilo bi protivno odredbama Zakona o Državnom inspektoratu”, odgovorili su iz Državnog inspektorata.

U slučaju postupanja protivno ovoj odredbi propisana je novčana kazna za pravnu osobu u iznosu od 20 do 200 tisuća kuna te novčana kazna za fizičku osobu, obrtnika ili druge fizičke osobe, u iznosu od 10 do 100 tisuća kuna.

Vijest je prenesena s portala nacional.hr