Ceker dobio svoj festival
Umjesto plastičnih vrećica nekad su se tijekom kupnje upotrebljavale košare ili pak cekeri. Pleteni od prirodnih materijala, danas su ponovno na cijeni, a kako bi se njihova izrada otela zaboravu, u međimurskom je Nedelišću održan prvi Festival cekera.
Veći ili manji. S razigranim uzorkom, motivom Međimurja ili pak jednostavan i prazan. U svakom slučaju praktičan, izdržljiv i ekološki prihvatljiv. Ceker je već više od stoljeća simbol Nedelišća, ali cijelog kraja između Mure i Drave.
– Ceker treba da je lepoga modela, da je lepo spleteni i da je u trendu. Nekad su se malo drugačije cifre plele, a sad traži ovo vrijeme svoje. Da se ukrašavaju s prirodnim materijalima, objašnjava Dušanka Medved iz Udruge žena Nedelišće.
Za izradu je potrebno, dodaje Ivanka Bene iz Udruge žena Pušćine – ” prije svega puno ljubavi, a i vremena. Uzmemo vremena, mi penzići pogotovo. I još u doba korone”. Nema, kaže “bolše antistres terapije”.
– Mene je naučila moja mama. Morala sam plesti kad sam imala 8 godina, a kad sam ostala bez posla počela sam plesti – i sad sam zavoljela, kaže Dušanka.
Pravi međimurski ceker plete se od stare sorte kukuruza, a upotrebljavaju se isključivo suhi listovi, u Međimurju poznati kao belo luščije. Predavanja, radionice, izložba uz ples, pjesmu i zabavu, daju ovom premijernom festivalu i edukativnu i razigranu notu.
– Imamo dosta žena po udrugama koje još uvijek pletu cekere i nastoje prenositi to znanje na mlađe generacije. Zapravo, ovaj festival je idealan da se promiče svijest o vrijednosti tih cekera, naglašava Anita Novak iz Turističke zajednica općine Nedelišće.
Ove žene organiziraju i radionice za izradu cekera. Radionice su privukle puno mladih. Dok je tako ima i nade da ćemo se napokon riješiti plastike i svojom omiljenom tržnicom ponosno koračati sa šarenim međimurskim cekerom.