„Važnost čitanja djeci od najranije dobi“ – stručni skup za pedijatre Grada Zagreba i Zagrebačke županije

Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek sudjelovala je na Stručnom skupu za pedijatre Grada Zagreba i Zagrebačke županije koji je održan u okviru nacionalnogprograma poticanja čitanja djeci od najranije dobi – Rođeni za čitanje. Nakon predstavljanja nacionalnog programa poticanja čitanja djeci od najranije dobi Rođeni za čitanje u Slavonskom Brodu, Ministarstvo kulture i medija započelo je ciklus informativnih susreta za pedijatre, a do srpnja 2022. godine održat će se informativni susreti s pedijatrima svih županija Republike Hrvatske. 

Podsjetivši kako je Godina čitanja kao i programRođeni za čitanje jedna od aktivnosti Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, ministrica je istaknula važnost poticanja čitanja putem međusektorskog povezivanja i suradnje svih institucionalnih i izvaninstitucionalnih sudionika na lokalnoj i  nacionalnoj razini. Dodala je kako će se programom Rođeni za čitanje kroz višegodišnje aktivnosti na nacionalnoj razini promicati čitanje od najranije dobi uz aktivnu ulogu roditelja i pedijatara. Ministrica se osvrnula i na rezultate Godine čitanja u kojoj je Ministarstvo za razne programe izdvojilo oko 100  milijun kuna te dodala kako su se tom kampanjom dodatno osnažili programi koji se redovito provode, a neke poput Rođenih za čitanje se prvi put pokrenulo upravo u Godini čitanja. U svome govoru ministrica je posebno pozdravila i doprinos Društva za socijalnu i preventivnu pedijatriju, Hrvatskog liječničkog zbora te Hrvatskog pedijatrijskog društva.

O važnosti čitanja djeci od najranije dobi s ciljem razvoja rane pismenosti govorila je stručna suradnica programa Rođeni za čitanje prim. mr. sc. Marija Radonić, pedijatrica i idejna začetnica programa i dr. sc. Anita Peti-Stantić, profesorica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Posebni gosti skupa bili su začetnici programa Natti per leggere, predsjednik i ravnateljica talijanskogCentra za zdravlje djece: Giorgio Tamburlini i Alessandra Sila.  O provedbi nacionalnog programa poticanja čitanja djeci od najranije dobi Rođeni za čitanje i nastavku konkretnih aktivnosti započetih u 2021. Godini čitanja govorila je voditeljica Nacionalne strategije poticanja čitanja Ministarstva kulture i medija Maja Zrnčić.

Akcijskim planom Nacionalne strategije poticanja čitanja predviđeno je da program Rođeni za čitanjena nacionalnoj razini provode Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske uz podršku Hrvatskog pedijatrijskog društva i Hrvatskog društva za socijalnu i preventivnu pedijatriju. Jedan od ciljeva programa je razviti nacionalnu mrežu pedijatara koji će uputiti svakog roditelja/ skrbnika na redovitim sistematskim pregledima djece na važnost čitanja djeci, na važnosti čitanja iz užitka, općenito na važnost čitanja za razvoj djetetovih čitalačkih navika te na važnost razvoja čitateljskog mozga u digitalnom svijetu. Ministarstvo kulture i medija osigurat će 40 000 slikovnica godišnje za svu djecu koje će im pedijatri tijekom pregleda pokloniti, sukladno dobi djeteta (za šest mjeseci, godinu i pol, tri i pet godina). 

Provedba programa započela je u 2021. Godini čitanja koju je Vlada Republike Hrvatske proglasila na prijedlog Ministarstva kulture i medija na sjednici 30. prosinca 2020.  Program  se provodi kao mjera Akcijskog plana provedbe Nacionalne strategije poticanja čitanja koju je Vlada Republike Hrvatske usvojila 2017. godine.

Ministarstvo kulture i medija