Promocijom novog izdanja Križevačkih štatuta obilježena Noć muzeja
U sklopu Noći muzeja u Likovnoj galeriji predstavljeno je novo izdanje „Križevački štatuti“ čija je urednica doc.dr.sc. Tanja Baran, počasna predsjednica Društva za očuvanje križevačke baštine „Križevačkih štatuti“ i članica Upravnog odbora Društva.
O ovom novom izdanju Križevačkih štatuta, najstarijih hrvatskih vinsko-pajdaških regula, govorio je hižni japica, ujedno i počasni predsjednik Društva za očuvanje križevačke baštine “Križevački štatuti” Zoran Homen koji je napomenuo kako je ovo izdanje osvježeno u smislu riječi za koje se do sada nije znalo što znače: „Važno je bilo napraviti štatute da oni budu dostupni i mlađoj generaciji, onoj koja drugačije govori. Štatuti su pravila koja su dijelom i šaljiva, ali trebaju organizirati lijepo druženje.“
Križevački štatuti od 2019. godine nose status zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra, podsjetio je gradonačelnik Mario Rajn te uputio zahvalu svima koji su do sada sudjelovali u izdanjima Križevačkih štatuta, a posebice doc.dr.sc. Tanji Baran, urednici ovog jednog modernog i sveobuhvatnog izdanja. „Ovo izdanje je cjelovito u smislu da se ovdje dotiče i drugih gradova i regula i tek tada vidite to zaista bogatstvo koje naši Križevački štatuti nose i koliko grad zaslužuje da se ponosi Križevačkim štatutima, ali naravno da se time ponosi naš grad,“ naglasio je gradonačelnik.
Ispred izdavača obratio se direktor Prigorski media d.o.o. Željko Picig, ujedno i prvi predsjednik Društva za očuvanje križevačke baštine „Križevački štatuti“. „U medijskom smislu brendiram Križevce i Prigorje kao lidera medija u ovom kraju i puno šire te sam uvijek spreman pomoći i uvijek sam tu kad treba brendirati Križevce, Križevačke štatute, križevački kraj, križevačka vina,“ napomenuo je direktor.
Sama urednica izdanja, koja je između ostalog, glavna urednica Radija Sljemena i docentica na Fakultetu hrvatskih studija, prisjetila se svog prvog susreta s Križevačkim štatutima kroz rad u uredu Turističke zajednice, pored Vlaste Kliček i Zorana Homena. Kroz svoje studiranje zavoljela je usmenu književnost pa je tako napisala diplomski rad na temu Križevačkih štatuta čime je zapravo napravila prvu obradu ovih regula. Svoj doktorski rad proširila je na druge zapise usmene književnosti iz 19. stoljeća pa je tako nastalo djelo „Usmena književnost križevačkoga kraja“ čiji su nezaobilazni dio upravo Križevački štatuti, napomenula je uvodno urednica. „Od tud zapravo ova želja da štatuti dobiju u suvremenosti, dakle 2023. jedno novo ruho. Da se spoji s jedne strane i tradicija, ali da joj damo novi naglasak, ako ništa drugo jedno novo ruho, jedan novi dizajn,“ istaknula je Tanja Baran posebno napomenuvši kako danas štatutima nedostaje izvedbenosti.
„Ovo što se željelo ovim izdanjem je da nakon dosta godina praznine imamo jedno potpuno novo izdanje koje će odgovoriti potrebi današnjice za nekakvom suvremenošću, odnosno da imamo knjigu s kojom ćemo se moći ponositi i ići na kraj svijeta,“ naglasila je urednica i dodala kako je riječ o trodijelnom izdanju koje se sastoji od Križevačkih štatuta, Hižnog protokola i Pajdaške legitimacije. Ujedno je zahvalila svima koji su sudjelovali u izradi i pridonijeli objavi ovog novog, suvremenog izdanja Križevačkih štatuta.
Osim ove promocije, u prostoru Likovne galerije povodom Noći muzeja posjetitelji su istovremeno mogli razgledati i izložbu „Revija žena“ koja prikazuje sva djela koja su u fundusu Gradskog muzeja, a čije su autorice žene, među njima i brojne Križevčanke. U glazbenom dijelu programa nastupili su Luka Mihajlic, Marta Šatvar i Marcela Kovačić, učenici Glazbene škole Alberta Štrige uz klavirsku pratnju prof. Gordane Božić.
(GradKriževci, Prigorski.hr)