Završena prva ljetna škola astronomije, astrofizike i kozmologije udruge Perzeidi
Prošli je tjedan u Križevcima održana prva ljetna škola astronomije, astrofizike i kozmologije pod nazivom “Upoznajmo Svemir” u organizaciji Križevačke astronomske udruge Perzeidi te u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Križevci.
Škola je okupila jedanaest polaznika, mahom srednjoškolaca i novih brucoša, ali su na pojedinim predavanjima i radionicama prisustvovali i drugi zainteresirani građani pa je tako ukupno preko dvadeset učenika, studenata i građana pratilo neki dio programa.
Program škole obuhvaćao je predavanja i terensku nastavu. Predavanja su bila organizirana u dva bloka po 90 minuta i održavala su se u učionici Pučkog otvorenog učilišta, a terenska je nastava bila organizirana tri dana pri čemu je znala trajati i po par sati.
U ponedjeljak se učilo o nebeskoj mehanici koja je obuhvaćala teme: što se znalo o nebeskim pojavama u Antici, razvoj heliocentričnog sustava, dolazak nove mehanike što kulminira Keplerovim zakonima i Newtonovim zakonom gravitacije te, konačno, kako ti novi uvidi objašnjavaju gibanja planeta. Na predavanju astronomije, pod temom astrognozije, objašnjeno je snalaženje na noćnom nebu – kako prepoznati zviježđa sjevernog neba i pojedine zvijezde, kako se orijentirani pomoću noćnog neba i kako se ono mijenja kroz godinu.
U utorak, polaznici su prvo slušali o zvjezdanoj evoluciji: kako zvijezde postaju, kako žive i kako završavaju svoj život; a na astronomiji pričalo se o različitim astronomskim koordinatnim sustavima te kako ih koristiti. Nakon predavanja, polaznici su stečeno znanje astronomije upotrijebili u praksi tako da su kroz teleskope na livadi iza Razvojnog centra i tehnološkog parka promatrali najvidljivije i najzanimljivije objekte noćnoga neba.
U srijedu, na gostujućem predavanju, docent dr.sc. Nikola Poljak sa zagrebačkog PMF-a održao je predavanje o antimateriji i gdje li je se može naći u Svemiru začinjeno s mnogo drugih zanimljivosti o toj temi. U astronomskom bloku, obrađene su teme mjerenja svemirskih udaljenosti, odnosno kako su stari Grci mjerili radijus Zemlje, udaljenost do Mjeseca i Sunca itd.
U četvrtak, u bloku astrofizike raspravljalo se o kompaktnim zvijezdama i njihovim specifičnostima te o galaksijama i njihovim tipovima. Terenska nastava u četvrtak opet se održala iza Tehnološkog, a na njoj su polaznici sami sastavljali i usjeveravali teleskope.
U petak, zadnji dan ove ljetne škole, polaznici su prvo kratko prezentirali kako su riješili projektne zadatke koje su dobili par dana ranije: kako su numerički riješili Keplerove orbite, kako su dobili rješenja jednadžbi zvjezdane strukture za jednostavni model zvijezde, kako su proveli povijesno istraživanje tko je sve utjecao na Kopernika te kako su izradili vlastitu zvjezdanu kartu sjevernog neba. Nakon tih kratkim prezentacija, nastavljeno je s predavanjima. Na bloku kozmologije, dan je kratki pregled opće teorije relativnosti, njezinog razvoja te su razmatrane različite kozmologije završno s modernom fizikalnom kozmologijom baziranoj na općoj teoriji relativnosti. Zatim su gosti iz zagrebačkog Astronomskog društva Beskraj, preuzeli podij. Zelda Prožek, iskusna astrofotografkinja, inače Križevčanka, uvela je polaznike u osnove astrofotografije, objasnila je različite tipove astrofotografije i kakva je oprema potrebna za svaku od njih. Nakon Zeldinog predavanja, škola se premjestila na Stražinec, pod vedro nebo, gdje su Zelda i Ivan Bosnar pokazali astrofotografiju u praksi, na svojim fotoaparatima i teleskopima. Fotografirala se naša galaksija, Andromeda i Plejade, između ostaloga. Vrijeme je poslužilo, unatoč prvotno lošim prognozama, pa su uvjeti za promatranje i astrofotografiju bili gotovo pa idealni. Po završetku škole, polaznicima su uručena priznanja.
Ovom prilikom zahvaljujemo gostujućim predavačima, Nikoli Poljaku, Zeldi Prožek i Ivanu Bosnaru što su doprinijeli svojim predavanjima ovoj ljetnoj školi. Organizaciju ove škole vodili su članovi udruge Perzeidi: Ratko Matić, Andrej Dundović i Martin Vujić.
Odaziv i entuzijazam polaznika zasigurno je ohrabrio organizatore škole za slične pothvate ubuduće. Ova bi škola tako mogla predstavljati prvu u nizu od mnogih ljetnih škola znanosti u Križevcima.
Ljetna škola astronomije, astrofizike i kozmologije bila je organizirana kao dio šireg projekta udruge Perzeidi pod istoimenim nazivom “Upoznajmo Svemir”. Projekt podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i traje 10 mjeseci. Cilj je ovog projekta proširiti interes za znanošću u križevačkom kraju javnim predavanjima za širu javnost i edukacijama za djecu i mlade i drugim sadržajima. U Križevcima su tako već organizirana četiri javna predavanja uvaženih stručnjaka i znanstvenika, održane su radionice astronomije u osnovnim školama te pojedinačne radionice kozmologije, astrofizike i teorijske fizike za srednjoškolce. Projekt traje do kraja listopada, a koordinira ga dr.sc. Andrej Dundović.