Svjetski dan borbe protiv dječje paralize- 24. listopada
Udruga osoba s invaliditetom Križevci, koja je članica Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize, uključuju se u obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv dječje paralize.
Ovaj važan dan obilježava se svake godine 24. listopada kako bi se skrenula pažnja na bolest poliomijelitis/dječju paralizu, naglasila važnost ispunjavanja uvjeta za održivost proglašenja država slobodnih od dječje paralize i naglasila važnost održavanja visokog cijepnog obuhvata na nacionalnoj razini. To je prilika i uputiti zahvale svima koji su unazad više od 50 godina u Republici Hrvatskoj doprinijeli velikom uspjehu iskorjenjivanju ove bolesti.
U Hrvatskoj je cijepljenje protiv dječje paralize uvedeno 1961. godine. Tijekom 1961. i 1962. godine je provedena masovna kampanja cijepljenja kojom su obuhvaćene sve osobe do 20 godina starosti. S obzirom na ovakav način uvođenja cijepljenja, došlo je do upadljivog pada morbiditeta pa je poliomijelitis postao rijetka bolest, a 1989. godine je zabilježen zadnji slučaj poliomijelitisa u Hrvatskoj.
Globalnu inicijativu za iskorjenjivanje dječje paralize (The Global Polio Eradication Initiative GPEI) financira širok spektar javnih i privatnih donatora koji pomažu u podmirenju troškova aktivnosti Inicijative.
“Dosezanje svakog posljednjeg djeteta” bilo je vodeće načelo Globalne inicijative za iskorjenjivanje dječje paralize (GPEI) od njegovog osnutka. Novi Strateški plan 2019-2023 vodi nas kroz posljednje izazove iskorjenjivanja i postavljanja temelja za održivu budućnost bez dječje paralize u svijetu. To je dokument koji se temelji na naučenim lekcijama; uzimajući u obzir znanje, alate i pristupe programu koji je stvoren tijekom svih dosadašnjih godina. Također, dokument sadrži i odgovore na neočekivane izazove, rješavanje izazova i korisne alate kako bi se virus konačno porazio i iskorijenio. Temelji se na tehnološkim, društvenim i organizacijskim inovacijama i zahtjeva bolju suradnju sa zdravstvenim akterima.
Pozvani su svi – države, političari, donatori, roditelji, zdravstveni radnici, udruge da se posvete jasnom cilju, a to je svijet bez dječje paralize za svu djecu svijeta.