Nacionalna konferencija “Važnost umrežavanja i standardizacije u postupanju svih pružatelja podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja”
Članica “HERE” Križevci, sudjelovala je na Nacionalnoj konferenciji „Važnost umrežavanja i standardizacije u postupanju svih pružatelja podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja“ dana 20. svibnja 2019. godine. Konferencija je održana u prostorijama Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske u organizaciji Victim Support Europe i Udruge za podršku žrtvama i svjedocima, uz podršku Ministarstva pravosuđa i Europske komisije.
Svrha Nacionalne konferencije bila je prikazati dosadašnja postignuća i poduzete mjere na područjima promicanja prava žrtava i svjedoka/inja kaznenih djela i prekršaja s posebnim naglaskom na važnost umrežavanja i standardizacije rada svih dionika sustava podrške žrtvama i svjedocima/kinjama.
Sudionicima/ama konferencije su se obratili Vedrana Šimundža Nikolić, pomoćnica ministra pravosuđa, Miren Špek, izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima te Aleksandra Ivanković, zamjenica izvršnog direktora Victim Support Europe. Anamaria Drožđan Kranjčec predstavila je rad Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke/inje kaznenih djela, dosadašnja iskustva te suradnje i probleme s kojima se organizacije u RH suočavaju na terenu. Program „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“ financijski podržava Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske. Ženska soba – Centar za seksualna prava je nositeljica programa, a partnerske organizacije na projektu su: Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN; DEŠA – Dubrovnik; Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava; Informativno pravni centar; Ženska grupa Karlovac KORAK; S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije, Zagorje; Udruga ZvoniMir.
Na konferenciji su predstavljene i mreže podrške za žrtve u pojedinim europskim zemljama, poput Italije, Francuske, Finske, Portugala, s izazovima u radu, a Livija Plančić iz Bijelog kruga Split predstavila je proces dobijanja akreditacije o standardizaciji rada organizacije, uručen od Victim Support Europe.
Iduća dva dana nastavila se Regionalna konferencija , 21. i 22. svibnja, na kojoj su se pridružile članice Victim Support Europe iz Rumunjske, Belgije, Italije, Albanije, Mađarske i Slovenije te predstavnici/e odjela za podršku žrtvama ratnih zločina iz Bosne i Hercegovine.