Aktualna tema u stočarstvu – afrička svinjska kuga – o tome Ivan Zemljak, direktor Veterinarske stanice Križevci

Afrička svinjska kuga prisutna je u velikom dijelu europskih zemalja, pa tako i u blizini Hrvatske. Stoga iz Ministarstva poljoprivrede stižu upozorenja što poduzeti da ne dođe do velikih šteta koja ona može uzrokovati u svinjogojstvu. O tome direktor Veterinarske stanice Križevci dr. vet. med. Ivan Zemljak kaže: 

“Afrička svinjska kuga prisutna je u našoj blizini, Srbiji , odnosno Vojvodini kod divljih svinja i samo je pitanje trenutka kad će doći do prelaska preko granice i kad će se bolest pojaviti u Hrvatskoj. Još je tu jedan veći problem, a to je ogromna granica sa Bosnom i Hercegovinom jer ona ne prijavljuje baš sve zarazne bolesti pa tako ni afričku svinjsku kugu i uopće nemamo podataka da li se kod njih bolest javlja i ima li uginuća divljih svinja. 

Na proljeće su veterinari obilazili gospodarstva koja su registrirana u središnjem registru gospodarstava da bi se napravio uvid u brojčano stanje svinja i vidjeli kakve su biosigurnosne mjere na tim gospodarstvima. Na osnovu toga kompjutor je dodjeljivao kategoriju gospodarstvu od 0 – 4.  Kategorija 0 je bila za gospodarstva koja drže jednu tovnu svinju za vlastite potrebe. Novim pravilnikom ukinuta je mogućnost prodaje svinja na OIB. Svako gospodarstvo koje ima makar i jednu svinju za vlastite potrebe, mora imati jedinstveni identifikacijski broj gospodarstva i dužno je voditi registar svinja.

Kategorija 1 su gospodarstva koja ne udovoljavaju uvjetima biosigurnosnih mjera , kategorija 2 koja djelomično udovoljavaju, kategorija 3 u potpunosti udovoljavaju uvjetima, a kategorija 4 su gospodarstva koja drže svinje cijelu godinu na otvorenom, ali mora to biti odobreno.  Mislim da na našem području imamo takva jedno ili dva gospodarstva.” – kaže Ivan Zemljak.

Osvrće se na kategoriju 1 koja je u ovom trenutku najvažnija:

“Na razini općina i grada na našem području od 2200 pregledanih gospodarstava koja drže svinje, 1000 gospodarstava je ušlo u kategoriju 1.  Novom Naredbom o mjerama za sprečavanje pojave i ranog otkrivanja pojave unosa virusa afričke svinjske kuge na području Republike Hrvatske od 9. listopada, ministrica izdaje upute za gospodarstva kojih se moramo pridržavati. U njima kaže da na cijelom području RH gospodarstvo koje je svrstano u kategoriju 1, odnosno koje ne udovoljava minimalnim biosigurnosnim uvjetima, zabranjeno je premještanje živih svinja  osim izravno u klaonicu, klanje svinja za osobnu potrošnju na gospodarstvu, a iznimno od ovoga premještanje svinja dozvoljeno po odobrenju ovlaštenog veterinara nakon kliničkog pregleda svinja provedenog unutar 24 sata prije premještanja. Klinički pregled nije potrebno provoditi ako se svinje premještaju izravno u klaonicu. Klanje svinja za osobnu potrošnju je dozvoljeno samo po odobrenju ovlaštenog veterinara nakon kliničkog pregleda svinja, a posjetnik je dužan klanje za osobnu potrošnju na gospodarstvu najaviti nadležnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji najmanje 72  sata prije provedbe. Klinički pregled za gospodarstvo vrijedi 7 dana. 

Znači, nije zabranjeno, mogu ići u promet i mogu klati, ali o tome moraju prije obavijestiti nadležnu veterinarsku organizaciju  kako bi svinje bile pregledane” – upozorava Ivan Zemljak.  

Vlasnici trenutno ne znaju koje su kategorije, trebalo bi obići do 31.10. sva gospodarstva, ostaviti im potvrde o kategoriji i što moraju napraviti da dođu u bolju kategoriju,  no to je nemoguće zbog kratkog vremenskog roka. Gospodarstvo mora samo obavijestiti nadležnu veterinarsku organizaciju da bi napravili pregled svinja prije prometa ili ako misle da su unaprijedili biosigurnosne mjere da bi se mogla ponovo napraviti kategorizacija. 

Direktor Veterinarske stanice Ivan Zemljak navodi gdje je bilo najviše problema pri kategorizaciji i zašto su završili u kategoriji 1:

“Osnovna stvar je da nisu vodili registar svinja na gospodarstvu. Trebaju upisivati brojčano stanje svinja, voditi registar i promjene da li su klali za vlastite potrebe, da li je bilo prodaje. Na kraju godine svako to gospodarstvo mora prijaviti godišnje stanje svinja na gospodarstvu. Druga stvar je da su se na gospodarstvima znale naći svinje koje nisu označene i ne zna im se porijeklo te nema krmače,  ili ima krmače ali ne štima taj broj, nema odojaka i nisu upisani u registar.  

U Hrvatskoj je zabranjeno još od prve naredbe hranjenje svinja napojem, odnosno kuhinjskim ostacima koji sadrže meso animalnog porijekla. Ako su to ostaci mliječnog porijekla, mogu se davati uz posebnu dozvolu nadležne veterinarske inspekcije. 

Dosta gospodarstava je završavalo u kategoriji 1 jer nemaju markice za svinje. 

Bilo je i gospodarstava sa više svinja, npr. 50 i više pa nije ograđeno dvorište. Upozoravali smo da treba imati drugu odjeću i obuću kad se dolazi u svinjce, barijeru na ulazu i gdje to nije zadovoljavalo, takva gospodarstva su svrstana u kategoriju 1. Slobodno držanje svinja je samo ako su one 24 sata puštene, a ne samo ako ih vlasnik pušta u svoj vlastiti dvor. Takvo dvorište mora biti strogo odvojeno ogradom od okoliša da ne bi došlo do kontakta sa divljim svinjama. Najveća opasnost je od divljih svinja koje mogu biti nositelj virusa i prenijeti bolest na domaće svinje. 

To su samo neke stvari na koje vlasnici moraju obratiti pažnju  da bi mogli ispraviti te uvjete i prebaciti se u višu kategoriju. Najbolje bi bilo da vlasnici kontaktiraju veterinara koji im je obavljao pregled gospodarstva i  što mogu popraviti.

Velike su štete koje afrička svinjska kuga može napraviti u svinjogojstvu,kaže Ivan Zemljak.

“Osam godina se Poljska i Ukrajina bore, ubijaju svinje, masovan je izlov divljih svinja  i bolest ne mogu iskorijeniti. Apeliram i na lovce koji imaju svinje da ne budu u toj odjeći nakon lova u kontaktu sa domaćim svinjama. 

Svi pokazatelji govore, da kad bolest dođe blizu granice, teško ju je spriječiti da ne prijeđe,  ali vlasnici moraju paziti na svoje životinje i pridržavati se osnovnih biosigurnosnih mjera” – savjetuje dr.vet.med. Ivan Zemljak. (J.I.)

Foto: H.S.